Slamák s dřevěnou pavlačí

  • Místo stavby: Moravská Nová Ves
  • Orientační náklady: 1,6 mil Kč. Stavba bude provedena svépomocí.
  • Zastavěná plocha: dům 66 m2, zimní zahrada 21,2 m2, terasa 23,1 m2, domek do ulice 39,8 m2
  • Užitná plocha: 1.NP 51,2 m2, 2.NP 51,2 m2, celkem 102,4 m2

V okolí stavby se nachází novostavby rodinných domů. Dům má obdelníkový půdorys 6 x 11 m. Je řešen jako dvoupodlažní s pultovou střechou s extenzivní zelení o sklonu 8,6°. K domu na výchondí straně přiléhá zimní zahrada 6 x 3,5 m, realizovaná v první fázi výstavby jako krytá terasa. Na západní straně parkovací stání a dílna 5,2 x 7,7 m zastřešené sedlovou střechou o sklonu 45° krytou kanadským šindelem tmavé barvy. Střecha může být v budoucnu prodloužena i nad parkovací stání. Vstup a jižní terasa jsou chráněny dřevěnou pavlačí. Vstup do domu je z jihu. V přízemí se nachází obývací pokoj s kuchyňským koutem, technická místnost, koupelna se sprchou a WC. Schodiště do podkroví je dřevěné, jednoramenné, zakřivené. V podkroví se nachází dva pokoje.

Sjezd na místní komunikaci a zpevnění dvora bude řešeno kamennou dlažbou do pískového nebo hliněného lože, aby byl umožněn vsak. Okolí objektu bude využito jako zahrada a sad. Dešťová voda bude využita na pozemku stavebníka. Oplocení bude ze dřeva. Předzahrádka na západě nebude oplocena.

Dům má nízkou spotřebu provozních energií, je koncipován jako nízkoenergetický. Je navržen jako dřevostavba rámové konstrukce s tepelnou izolací ze slaměných balíků. Vevnitř budou dřevěné podlahy v kombinaci s keramickou dlažbou. Vnitřní omítky budou hliněné. Dům bude vytápěn kamny na dřevo v kombinaci s elektrickými přímotopy a solárním systémem ohřevu vody.