Pasivní dům ze slámy v Šošůvce

  • Název stavby: Šošůvka
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála
  • Orientační náklady: 3,5 - 4 mil Kč, stavba bude provedena na klíč
  • Zastavěná plocha: 103 m2 (dům)+ 40 m2 (dílna+stání) + 13,7 m2 (sauna) + 16,4m2 (krytá terasa) Užitná plocha: 1.NP 84,7 m2, 2.NP 71,2 m2, celkem 155,9 m2

Dům bude stát na kraji obce. Pozemek je mírně svažitý JZ a SZ směrem a současnosti je využíván jako zahrada a jsou na něm vzrostlé ovocné stromy. Před domem bude zahradní jezírko, které bude rezervoárem užitkové dešťové vody. V létě bude vytvářet příjemné mikroklima a zvlhčovat vzduch. V zimě bude hladina odrážet sluneční světlo hlouběji do domu. Dešťová voda bude využita na pozemku stavebníka. Odpadní vody budou odvedeny splaškovou kanalizací. Elektřina bude přivedena z již vybudovaného el. sloupku v severovýchodním rohu pozemku. Voda bude odebírána z veřejného vodovodu. Oplocení bude provedeno ze dřeva směrem do ulice a pletivem podél hranic se sousedními parcelami. Předzahrádka s vjezdem a vstupem nebude oplocena. Okolí domu bude využito jako zahrada a sad.

Navržený dům má podélnou obdélníkovou dispozici 14,17 x 7,22 m zastřešenou sedlovou střechou. Je umístěn na pozemku podélně s komunikací. Do ulice bude postaveno kryté parkovací stání pro automobil s kůlnou na kola a zahradní techniku, zastřešené plochou střechou s vegetační vrstvou. Podél JV hrany pozemku bude na dům navazovat terasa s venkovním krbem a sauna zastřešená plochou střechou s vegetační vrstvou.

Ze zádveří je přístupná šatna. Hlavní obytný prostor je otevřený velkými okny k jihozápadu. Kuchyňský kout je částečně oddělený kamny. Na terasu před obývacím pokojem vedou dvoukřídlé francouzské dveře. Podél SV stěny domu je technická místnost a koupelna s WC. V JV rohu domu je ložnice s výstupem na terasu. V podkroví je velký dětský pokoj s možností po několika schodech vystoupit na střešní terasu nad parkovacím stáním. Pokoj je možné v budoucnu rozdělit na dva menší. Uprostřed dispozice je pracovna se spaním pro hosty a u SV štítu další pokoj s koupelnou a wc

Dům má nízkou spotřebu provozních energií, je koncipován jako nízkoenergetický. Je navržen jako dřevostavba rámové konstrukce s tepelnou izolací ze slaměných balíků. Vevnitř budou dřevěné podlahy v kombinaci s keramickou dlažbou. Vnitřní omítky budou hliněné. Vnější fasádu budou kombinací vápenné omítky a dřevěných obkladů na příslušenství domu. Dům bude vytápěn těžkými akumulačními kamny na dřevo v kombinaci s elektrickými přímotopy a rohožemi v koupelnách, případně v kombinaci se solárním systémem ohřevu vody. Zpevněné venkovní plochy budou dlážděné z lomového kamene nebo keramických dlaždic.

Ze stavby: