Dům s pozemky k permakulturnímu hospodaření na prodej

30.09.2020

Máme zde na Lopeníku staršího souseda, který se z důvodu nemoci nejspíše bude stěhovat do bytu a chystá se prodat svůj rodný dům s pozemky.

Dům je zděný. Zvenčí moc hezký není, ale to se dá spravit a je bez statických poruch a dispozičně celkem šikovný. 

Má asi 150m užitné plochy. Má dvě kuchyně a dvě koupelny. Může tedy fungovat jako dva byty 2+1 a 1+1 anebo jako jeden byt 4+1 s velkou chodbou a verandou navíc. 

U domu je cca 1,5ha kompaktního osluněného pozemku (sad, louka, možnost zahrady/políčka) a další cca 2,5ha luk ideálních na sena a k pastvě v blízkém okolí. Z našeho cca 1ha pozemku hned vedle se nám podařilo sklidit větší část naší rodinné roční potřeby jídla už v prvním pokusném roce. 

Jak jsme zde letos hospodařili můžete mrknout na Zitině facebooku Diverzita.  

Dům má dvě dobré studny společné se sousedy s možností přepínání v šachtě před domem a žumpu se zásakem do trativodu (=neplatí se žádné vodné a stočné). 

Vytápění je novým automatickým kotlem na dřevo s dvěma většími akumulačními nádržemi a rozvody do nových radiátorů. Podlahy a stěny jsou bez zateplení. Strop je zateplený cca 2m vrstvou sena.

Daň z nemovitosti je zde velice nízká, my platíme kolem pětistovky za rok za 300m2 dům se stodolou a 1ha pozemek. Dřevo na topení se zde dá shánět z lesa nebo z blízké pily levně a mnoho je i z bouraných budov a z prořezávek sadů. Palivového dříví má soused naskladněno na mnoho let dopředu. Tedy jediné platby jsou za elektřinu.  

K domu je dobrý příjezd autem, včetně velkých nákladních. Širokou bránou je možný průjezd do dvora a před domem je i točna.

Pro děti do školy na Březovou je to po louce asi 1km pěšky či na kole přičemž se vůbec nemusí vstoupit na cestu s auty. Autem je to na Březovou po cestě asi 3km. Do Uherského Brodu autem necelých 20min a jezdí i dost busů.

Internet je tu stabilní 30-40Mbps a telefonní signál celkem taky vč. LTE. Autem jsme se celou zimu dostali až k domu i bez 4x4 a řetězy jsme nasazovali jen jednou. Obec to tu prohrnuje. Sněhových radovánek se nám podařilo užít asi měsíc.

Další sousedé jsou v pohodě a jedněm vede přes sousedův pozemek voda a druhým cesta, což je navíc pro jakékoli případné vyjednávání do budoucna dost výhodné.

Cena má být stanovena znaleckým posudkem cca do měsíce. 

Nejlépe to omrknout, když k nám přijedete na workshop slámování střechy.  

Zatím se můžete po okolí projít pomocí panoramat na mapách.cz. Z kopečka dolů a první odbočka vlevo do kopce, dům s číslem  65.