Slaměný dům se zimní zahradou

  • Místo stavby: Svojšice
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála
  • Orientační náklady: 2 mil Kč. Stavba bude provedena svépomocí
  • Užitná plocha: 1.NP - 96 m2, 2.NP - 38,6 m2, celkem 145 m2

V okolí se nachází novostavby rodinných domů. Dům má nepravidelný obdelníkový půdorys 11x15,8 m. Je řešen jako dvoupodlažní s pultovou střechou s extenzivní zelení o sklonu 23,6°. K domu na jižní straně přiléhá zimní zahrada 3,4x8m, realizovaná v první fázi výstavby jako krytá terasa. Na východní straněparkovací stání a dílna 5,2x7,7 m, zastřešené pultovou střechou s extenzivní zelení o sklonu 15,1° s fotovoltaickými panely. Vstup do domu je z východu krytý přesahem střechy. V přízemí se nachází obývací pokoj s kuchyňským koutem, technická místnost, koupelna se sprchou a WC, dvě ložnice. Schodiště do podkroví je dřevěné, jednoramenné, přímé. V podkroví se nachází pracovna, pokoj pro hosty a půda.

Sjezd na místní komunikaci bude řešen kamennou dlažbou.

Dešťová voda bude využita na pozemku stavebníka. Odpadní vody budou čištěny kořenovou čističkou vody.Elektřina bude přivedena z el. sloupku v jihovýchodním rohu pozemku. Voda bude odebírána z vlastní studny. Oplocení bude provedeno ze dřeva. Předzahrádka na východě nebude oplocena. Okolí domu bude využito jako zahrada a sad.

Dům má nízkou spotřebu energií, je koncipován jako nízkoenergetický. Je navržen jako dřevostavba rámové konstrukce s tepelnou izolací ze slaměných balíků. Uvnitř budou dřevěné podlahy v kombinaci s keramickou dlažbou. Vnitřní omítky budou hlněné. Dům bude vytápěn kamny na dřevo v kombinaci s elektrickými přímotopy a soárním systémem ohřevu vody.