Chytré domy - úsporné, dálkově ovládané, s fotovoltaikou na střechách. Jak na ně?

Termín: 10. 11. 2018 od 10.00 do 11. 11. 2018 13.00

Místo konání: Hostětín

hostetin.veronica.cz/chytre-domy-usporne-dalkove-ovladane-s-fotovoltaikou-na-strechach-jak-na-ne

Praktický víkendový workshop vás nadchne, pokud si odpovíte ANO na některou z otázek:

Chci si postavit pasivní dům. Co mi to přinese a jak to mám udělat?

Jak takový dům postavit? Jak mohou pasivní domy ovlivnit naše žití? Jak by měl správný pasivní dům vypadat a co by měl svým obyvatelům přinést? Jak je to s klimatickou změnou a co máme očekávat? Jaký vliv má klimatická změna na domy a domy na klima? Sdílení zkušeností ze stavby a provozu pasivního domu v Hostětíně. Tématem a pasivním domem vás provedou Jan Hollan a Yvonna Gaillová

Chci mít fotovoltaický panel na střeše. Co pro to můžu (musím) udělat?

Jaká potřebuji povolení? Jak projít povolovacím procesem co nejjednodušeji (oficiálně, ale nejsnáze)? Jak takovou elektrárnu provozovat? Jaké jsou praktické zkušenosti z provozu, jak lze FVE měřit a co se získanými daty? Tématem vás provede pan Karel Kočí.

Chci sledovat co se v domě děje, kontrolovat a řídit jeho chování - i dálkově. Jak to mohu udělat? Čím měřit, co a proč?

V Hostětíně je ukázkový dům, kde uvidíte měření všeho, na co si pomyslíte. Bezdrátová měřicí technika, na desítky metrů nebo až třeba na desítky kilometrů, senzory a čidla vlhkosti, teploty, koncentrace CO2, otřesů, pohybů.... Hardwarová stavebnice BIG CLOWN firmy Hardwario je koncipována jako skládačka pro běžné zákazníky, ale uplatní se i ve firmách. Stavebnice je hlavně konstruovaná pro dlouhý provoz z baterií. Navíc je open-source, takže není problém si ji doma libovolně přispůsobit svým požadavkům.

Má šest základních dílů, díky kterým můžete sami a na dálku (mobilem) kontrolovat své prostředí, sledovat teplotní komfort, sami chránit svůj majetek, předejít škodám po zaplavení vodou, kontrolovat své topení a udržet hladinu CO2 pod kontrolou. Vše jednoduše, sami a za rozumné peníze - a to vás naučíme.

 • S Tlačítkem můžete na dálku ovládat jakékoli domácí zařízení, aktivovat módy nastavení domácnosti nebo ovládat garážová vrata...
 • Climate monitor - nejpopulárnější kit - umožní vám monitorovat několik důležitých veličin ve vašem okolí - teplotu, vlhkost, atmosférický tlak a intenzitu světla. Na základě naměřených dat můžete kontrolovat svou teplotní pohodu - subjektivní stav mysli, který vyjadřuje spokojenost s pokojovou teplotou.
 • Detektor pohybu - míváte sen o svém vlastním poplachovém alarmu? S tímto kitem se vám váš sen splní. Motion Detector Kit obsahuje PIR Module, který díky čtyřem senzorům citlivým na IR záření a použití všesměrové optiky spolehlivě pokryje i větší pokoj u tebe doma.
 • Detektor záplav pro případ vytopené koupelny nebo kuchyně. Stalo se to snad všem - někdy vlastní vinou, někdy technickým problémem. Ale pokaždé je to problém. Nyní máte šanci dozvědět se o vytopení ještě ve chvíli, kdy je čas to zachránit.
 • Dálková kontrola topení - tento kit je pravděpodobně tím nejžádanějším chytrým zařízením. Je to pochopitelné, protože automatické vytápění, regulaci a možnost kontrolovat vytápění na dálku chce skoro každý. A teď si takové zařízení můžete postavit svépomocí!
 • Měřák koncentrace CO2 - vysoký obsah CO2 vede k nezdravému prostředí a různým zdravotním potížím. Proto je velmi důležité kontrolovat koncetraci CO2, a to především v místech, kde trávíte většinu svého času - v obýváku, ložnici, kanceláři, ve třídě. S tímto CO2 Monitor Kitem můžete měřit nejen hodnotu CO2, ale také teplotu, vlhkost a atmosférický tlak.

Jednotlivá čidla, jejich zapojení, provozování i práci s daty vám představí přímo pracovník firmy Hardwario.

Podívejte se na propagační video o jednotlivých detektorech.

Akci Lektorují

 • Yvonna Gaily - je od roku 1997 je ředitelkou ZO ČSOP Veronica. Externě vyučuje na Fakultě Sociálních studií MU předmět "environmentální aspekty využívání energie". Zaměřuje se na udržitelnou spotřebu, a to jak v domácnosti, tak ve veřejné správě, dalším tématem jsou pasivní domy či obnovitelné zdroje energie a úspory, které slouží ochraně klimatu.
 • Jeník Hollan - již od roku 1990 přednáší a píše o globálním oteplování, jeho příčínách a důsledcích. Zabývá se také technologiemi snižujícími spotřebu, zejména pasivními domy. Věnuje se i osvětě o obnovitelných zdrojích energie, dusíku a fosforu. Je světovým odborníkem ohledně světelného znečištění. Ke všem těmto oblastem publikoval řadu vlastních prací a překladů, které jsou vesměs volně dostupné na internetu. Pracuje v Czech Globe - Ustavu výzkumu globální změny AV ČR. Ideový i praktický autor mnohých opatření realizovaných v Hostětíně.
 • Martin Hubáček - Nadšenec do moderních technologií a chytrých open-source řešení. Studoval v oboru slaboproudá elektrotechnika a informační a komunikační technologie. Nyní je součástí firmy HARDWARIO, která pro studenty, domácí kutily a bastlíře vytváří moderní open-source elektronickou stavebnici BigClown. Žádné pájení, drátování nebo programování. Vše je modulární, dobře zdokumentované a bezdrátový senzor klimatu, alarm pohybu nebo CO2 senzor zprovozníte bez jakýchkoli předchozích znalostí během deseti minut.
 • Karel Kočí - nadšenec, majitel a propagátor fotovoltaických elektráren

Jste nadchnutí našimi tématy a chcete se dozvědět podrobnosti nebo se rovnou přihlásit?

K přihlašování slouží tlačítko Registrace na akci. Chcete-li více informací, napište prosím na mail: hostetin@veronica.cz. Děkujeme.

POKUD SE VÁM NÁHODOU NENAČTE FORMULÁŘ NEBO NEPUJDE ODESLAT, NAPIŠTE NÁM MAIL. DÍKY!

Ubytování:

Můžete využít nabídky ubytování v penzionu Centra Veronica v 2-4 lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Dům je obklopen rozlehlým sadem, který je certifikován jako ukázková přírodní zahrada. Cena ubytování je 390 Kč/lůžko/noc. Ubytování není podmínkou účasti a jeho cena není zahrnuta v ceně kurzu. Objednáte si ho v registračním formuláři.

Stravování:

Vaříme převážně z bio-potravin, z fair trade produktů a místních surovin z našeho regionu. Nabízíme snídaně formou švédského stolu (80 Kč), obědy (včetně polévky, 150 Kč) a večeře včetně BIOnápojů (110 Kč). Tento kurs budeme vařit bezmasou stravu. Pro případné individuální stravování je k dispozici kuchyňka - vařič, trouba, lednička, mikrovlnná trouba, varná konvice, základní nádobí (příbory, talíře, hrníčky, hrnce,...). Stravování není zahrnuto v ceně kurzu. Objednáte si jej v registračním formuláři.

Cena kurzu:

Na kurz je nutno se předem přihlásit. Cena se skládá zvlášť z organizačního poplatku, ubytování a stravování. Vše si objednáváte v rezervačním formuláři.

 • Organizační poplatek (povinné): sobota 300 Kč, neděle 300 Kč, oba dny 500 Kč při přihlášení do 31. října. V listopadu se cena bude zvyšovat na 500/500/900 Kč.
 • Ubytování (není povinné): 390 Kč za osobu a noc
 • Strava (není povinná): plná penze na sobotu i neděli stojí 490 Kč. Můžete si ale objednat i jednotlivá jídla na jednotlivé dny (v rezervačním formuláři).
 • Celková cena, pokud si objednáte komplet balíček kurzu i s ubytováním a stravováním na sobotu i neděli, stojí 1380 Kč při přihlášení do 31. října.

.......................................................................................................................................................................

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. www.sfzp.cz, www.mzp.cz