Co na to myši?
Myši hledají potravu, teplo a úkryt. Ve slaměném domě je mohou najít obdobně jako v domě z jiných materiálů, ale samotnou slámu myši nejedí.
Myši hledají potravu, teplo a úkryt. Ve slaměném domě je mohou najít obdobně jako v domě z jiných materiálů, ale samotnou slámu myši nejedí.
První slaměné domy jsou obdobně staré jako samotné lisování slámy do balíků. Byly postaveny před cca 130 lety v Nebrasce. Některé z prvních slaměných domů v USA dosud stojí a plní svoji funkci. Nejstarší slaměný dům v Evropě stojí ve Francii a je z roku 1921.
Po světě existují desítky testů hořlavosti slaměných stěn a všechny vycházejí příznivě. Slaměné stěny chráněné omítkou vykazují ohnivzdornost 60 - 240 minut. Ohnivzdornost udává, jak dlouho je stěna při silném požáru schopna plnit svoji funkci (nosnou anebo dělící).
Oproti konvenční dřevostavbě ušetříte při stavbě slaměného domu zejména na tepelné izolaci a to cca 200tis. a podobná bude i úspora na zdivu při srovnání s klasickou zděnou stavbou z pórobetonových tvárnic nebo zdiva typu "therm".
Máte-li balíky shora chráněny a zmoknou pouze ze stran, nepředstavuje to obvykle problém. Při opakovaném moknutí získají na povrchu šedou barvu, ale nehnijí do hloubky a je možné je pro stavbu použít. I když je samozřejmě ideální pracovat s balíky zlatavými a manipulaci s balíky mít s ohledem na počasí dobře naplánovanou.
Ze slámy se staví hlavně vytápěné obytné budovy, nejčastěji v nízkoenergetickém nebo energeticky pasivním standartu. Staví se z ní nejen rodinné domy, ale také kanceláře a veřejné budovy, sklady, stodoly, stáje, nahrávací studia, meditační centra, protihlukové stěny, hospodářské usedlosti a rekreační objekty.