Honza Pospíšil

Staví celé domy ze slámy a hlíny a realizuje jejich dílčí části. Podporuje ty, kteří se chtějí podílet na stavbě svého přírodního domu, a to formou "Asistované stavby"

Organizuje workshopy a přednášky na témata týkající se alternativních staveb a technologií. Vyrábí speciální nářadí na zpracování hlíny a slámy a prodává některé stavební materiály.

email: edomek@seznam.cz

telefon: +420 608 333 545

web: www.svepomocnastaveni.cz

V roce 1991 ukončil studium na SZeŠ Olomouc a v roce 1994 se vyučil truhlářskému řemeslu. Od roku 1996 pracuje a podniká ve stavebnictví. Postupem času se vypracoval ze stavebního dělníka až na pozici stavbyvedoucího konvenčních staveb. 

V roce 2002 se začal zajímat o nízkoenergetické a pasivní domy, které posléze opustil a svoji pozornost začal věnovat domům ze slámy a hlíny. Po účasti na první přednášce Ing. Arch. Aleše Brotánka v roce 2005 začala jeho slaměná cesta. V roce 2006 absolvoval první workshop s Ing. Arch. Alešem Brotánkem na Belině. Potom následoval kurz s Tomem Rijvenem (www.habitatvegetal.com) v Hradčanech (2007), kurz s Jakubem Wihanem (www.jakubwihan.com) v Bražci (2009), s Barbarou Jones v Božanově (nosná sláma 2011, vápenné omítky 2012), a spoustu dalších. 

Od roku 2010 učí hliněné omítky v mezinárodním programu LearnWithClay - Poznej hlínu pro Sdružení hliněného stavitelství (www.hlina.info). V roce 2011 absolvoval úspěšně mezinárodní hlínařské zkoušky. 

ektoroval několik workshopů na slaměném domě v Hostišové. V roce 2009 lektoroval devítidenní kurz "Stavíme s přírodou", na kterém se stavěl první experimentální domek z nosné slámy podle technologie Barbary Jones (www.strawworks.co.uk).

Přednáší a pořádá WS a dělá konzultace v oblasti staveb ze slámy a hlíny. Staví domy jak na klíč, tak i formou "Asistované stavby". V roce 2008 postavil vlastní jednoduchý slaměný dům, ve kterém bydlí i s rodinou.