Slamák v řadovce Ivanovicích na Hané

  • Místo: Ivanovice na Hané
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 1,7 mil Kč, stavba na klíč od 3,4 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 96m2 + 26m2 úložného prostoru nad hambálkem
  • Potřeba tepla na vytápění: 3prm dřeva/rok (cca 30kWh/m2.rok)
  • Náklady na vytápění a ohřev teplé vody: cca 3tis. Kč/rok
  • Co se nejvíce povedlo: hliněné omítky a podlahy, kurzisté, spolupráce s Jindrou Slámou a Martinem Papežem
  • Co se nepovedlo: střešní okna bych příště volil kvalitnější či nejlépe žádná, volil bych jiný tvar střechy a stačili by menší kamna, za to s větším výměníkem pro ohřev teplé vody..
  • Šli byste do toho znova: ano, rychleji a lépe :)

Jednopodlažní dům s obytným podkrovím a sedlovou střechou stojí v řadové zástavbě. Hlavní vstup z ulice je propojený chodbou do dvora. Z chodby je vstup do obytného prosotru s kuchyní, koupelny a po schodech do podkroví, kde se nachází knihovna, pracovna, ložnice a úložný prostor s možností přespání návštěv nad hambálkem. 

Hliněné omítky, kámen v základech a zdivo příček je z recyklace původního domku z vepřovic, který již nešel opravit. Podlahy na terénu jsou hliněné (moderní omyvatelné) a z keramické dlažby, leží na štěrku z pěnového skla bez klasických povlakových hydroizolací. Konstrukce stěn a střechy je fošínková s výplní slaměnými balíky.

Podlahy podkroví jsou masivní dřevěné, s kročejovou izolací z dřevovláknité desky. V koupelně a kuchyni jsou omyvatelné povrchy provedeny jako tzv. Papežovi štuky (jako tadelakt). Finální povrchy stěn jsou v kombinaci hliněných omítek z místní hlíny, vápenných a kaseinových barev. Dřevěné povrchy jsou ošetřené přírodními oleji a vosky.

Vytápění je sálavými akumulačními kamny na dřevo s přikládáním z chodby (topí se jednou za 1-2 dny). Ohřev teplé vody je kombinací solárního kolektoru a výměníku z kamen. Větrání je zatím okny, v dohledné době má být instalována vzduchotechnika s rekuperací tepla z odpadního vzduchu s dotací ze Zelené úsporám a fotovoltaické panely k výrobě elektřiny.

Většina prací se slámou a hlínou byla provedena formou workshopů. 

Ze stavby: