Slaměná rekreační chata

  • Místo stavby: Jehnice
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 1,1 mil Kč, stavba na klíč od 2 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 37,3 m2, 2.NP - 21,1 m2, celkem 58,3 m2 
  • Zastavěná plocha: 49,5 m2, 
  • Předpokládaná lhůta výstavby: 2 roky, 05/2016-05/2017

Parcela je v katastru obce Jehnice. V oblasti určené pro rekreační využití. Na pozemku roste tráva a několik ovocných stromů. Je mírně svažitý a v severní části stojí stávající chata o půdorysu 5,2 x 3,8 m, částečně podsklepená (2,7 x 3,8 m).

Dostavba počítá s rozšířením stávající rekreační chaty na 50 m (6,7 x 7,4 m). V přízemí bude vstup ze kterého bude přístupná koupelna s wc. Bojler na teplou vodu bude nad pračkou. Sklep bude přístupný přes poklop ve vstupu. Obývací pokoj je otevřený velkým oknem s dveřmi do zahrady na jih. Kuchyně je v severozápadním koutě domu. Počítá se i s variantou budoucího sporáku na dřevo. V podkroví bude úvodní varianta prostoru otevřeného do obýváku, kde budou stropní trámy. nachystané pro případné pozdější zaklopení podlahou. V budoucnu se prostor rozdělí na 2-3 pokoje se samostatným wc podle potřeby

Před jižním oknem bude vyvýšená dřevěná terasa a dřevěný rám s možností zastínění plachtou nebo jiným materiálem. Před vstupem bude veranda se "skříní" na dřevo.

Pitná voda k domu bude přivedena ze studny. Dešťová voda bude jímána v zahradní nádrži nebo podzemním zásobníku a využita pro zálivku na zahradě. Se zahradním jezírkem se uvažuje před jižním oknem obývacího pokoje. V létě bude vytvářet příjemné mikroklima a zvlhčovat vzduch. V zimě bude hladina odrážet sluneční světlo hlouběji do domu. Dešťová voda bude využita na pozemku stavebníka. Odpadní vody budou odvedeny do obecní kanalizace. Elektřina je již přivedena k chatě v severovýchodním rohu pozemku. Voda bude odebírána z vlastní studny. Předzahrádka nebude oplocena. Okolí domu bude využito jako zahrada a sad. Dům má nízkou spotřebu provozních energií, je koncipován jako nízkoenergetický. Je navržen jako dřevostavba rámové konstrukce s tepelnou izolací ze slaměných balíků. Vevnitř budou dřevěné podlahy v kombinaci s keramickou dlažbou. Vnitřní omítky budou hliněné. Vnější fasáda domu bude z vápenné omítky. Na střeše o spádu 24 st. bude extenzivní vegetační vrstva .Dům bude vytápěn těžkými akumulačními kamny na dřevo, případně v kombinaci s elektrickými přímotopy a solárním systémem ohřevu vody.