Vestavba do stodoly v Horních ředicích

  • Místo stavby: Ondrušky
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála
  • Předpokládaná lhůta výstavby: 2 roky 04/2018-04/2020, 
  • Orientační náklady na dům: 1,5-2,5 mil Kč
  • Užitná plocha: 127,6 m2 + zastřešené terasy 10,7 + 41 + 63,6

David s Alicí koupili pěknou zahradu na vysočině s bonusovým rozestavěným slamákem. Dlouho jsme přemýšleli, co s ním. Zbořit a začít znovu a lépe? Zachránit? Taková svérazná bonsai to byla. Po spoustě zatáček a zvratů jsme vyjeli na rovnou trať a padlo rozhodnutí dům dokončit i za cenu přiznaných nedokonalostí (wabi-sabi znáte?). Nakonec se nám z toho vyloupl pěkný "prérijní dům" s asijsky pojatým přechodem mezi terasami a zahradou. Prostor uvnitř svobodně proplouvá do různých koutů - prostorná kuchyně jako místo pro setkání s letním vařením venku, potemnělá jeskyně gentlemanů u krbu, koupelna s velkým oknem nad vanou do zahrady, ložnice s ranním sluncem a prostoraná pracovna s výběhem na terasu u rybníčku. Vidíte už před sebou všechna ta rozmarná léta...? 

Studie řeší dokončení stávajícího rozestavěného slaměného domu na kraji obce Ondrušky.

Podél JZ a JV fasády domu bude přistavěná zastřešená terasa z kulatiny s extenzivní vegetační vrstvou v min. Spádu 1,7 st., která v letním období dobře odstíní velká okna. Na JV rohu domu bude posezení ve stínu jabloně s výhledem na hladinu jezírka. Vstupní veranda bude dřevěná, nevytápěná s kamennou podezdívkou. Za ní bude terasa navazující na kuchyni se stolováním a letní kuchyní.
V SZ rohu domu bude saunovací/wellnes/relaxační koutek se zastřešením navazujícím na stávající střechu. Podél SV fasády domu bude vytvořena lehká stříška s průhledným plastovým zastřešením, která ochrání i stávající dřevěné vzpěry ztužující nosnou konstrukci domu. Pod ní bude kůlna na kola, dřevník, sprcha na umývání zeleniny a zabahněné domácí zvířeny. 
Vchází se na rozhraní velkého obytného prostoru s kuchyní. Za rohem je schované wc a koupelna s výstupem ven. V obýváku bude u otevřeného krbu klub gentlemanů s rozkládacím kanapem pro případné přespání unavené návštěvy - příjemnému jeskynnímu osvětlení by tu pomohl střešní světlík. Prostor kolem krbu je rozdělen do několika výškových úrovní. V přední části bude standardní obývací pokoj s lenošením navazujícím na velké okno. V jihovýchodní části domu je ložnice s ranním sluncem a "nevyhraněný pokoj" s variabilním uspořádáním nábytku - pracovna, studovna, zkušebna, místnost na cvičení, meditaci - Velkými okny se otevírá na terasu u jezírka.

Stavební úpravy zahrnují následující etapy:

• Úprava stávajících okenních a dveřních otvorů, nová okna a dveře
• Přístavba vstupní verandy, zastřešených teras a letní venkovní kuchyně a koupelny
• Nová konstrukce střechy - tepelná izolace nad nosnou konstrukcí
• Rozvody elektřiny, vody a topení
• Stavba otevřeného krbu
• Dokončení podlah a povrchů stěn

Podlahy ve vstupu, koupelnách, wc a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní hliněné nebo vápenné v kombinaci s dřevěným obkladem. Dům je založený na patkách z betonových tvarovek s izolací min. Vlnou v podlaze. Okna budou mít dřevěné rámy. Pohledové nosné sloupy mohou být z odkorněné kulatiny. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje.
Zpevněné plochy kolem domu mohou být z kamenné dlažby nebo s mlatovým povrchem. Terasy budou z palubek na dřevěném roštu .