Jak na stavbu soběstačného domu

22.03.2021

Sláma, vápno a hlína v praxi na rekonstrukci domu + lokální soběstačnost, permakulturní pozemek a základy rodinné a krizové připravenosti.

 • od pátečního do nedělního odpoledne, 3.-5. září, 2021
 • Lopeník 127 (naproti chaty Lopeník, pod velkým bílým tee-pee), Bílé Karpaty
 • lektor Ing. Daniel Grmela + možnost konzultací také s Ing. Zitou Zapadlovou (zahrady)

   Výrazem "soběstačný dům" se obvykle myslí dům soběstačný pouze energeticky. Tento kurz nebude jen o tom. Z mého pohledu je mnohem smysluplnější jistá (ne úplná) praktická míra soběstačnosti co do zajištění většiny základních životních potřeb. Takové funkce nemůže nikdy zajišťovat pouze dům samotný, ale vždy jedině dům s pozemkem. Ještě lepší zajištění poskytuje širší společenství sousedů. 

Citlivá rekonstrukce je obvykle ekologičtější než sebeekologičtější novostavba. A nabídka starších domů s většími pozemky k prodeji v inzerátech bývá obvykle širší než nabídka velkých pozemků vhodných k permakulturnímu hospodaření s možností legální novostavby. Často se v nich (i když v horším standardu, jaký každý nesnese) dá bydlet hned a poskytují také často ihned množství skladovacích prostor (pro materiály, nářadí i jídlo..)

Dozvíte se:

 • Jak na stavbu slaměného domu
 • Jak na stavbu "soběstačného" domu
 • Jak na rekonstrukci v přírodním duchu

Zažijete a uvidíte:

 • Rozestavěný a současně už obydlený "soběstačný" dům
 • S hektarovým pozemkem v permakulturním duchu
 • Vlastní řešení odpadů, zásobování jídlem (pěstování, chov, zpracování a uskladnění dlouhodobých zásob), hospodaření s vodou, zdroje elektřiny (fotovoltaická elektrárna s bateriemi) a tepla pro ohřev teplé vody (fotovoltaika + účinný kotel na dřevo) a vytápění (kotel na dřevo s akumulační nádrží)

Prakticky se naučíte:

 • Zateplovat slaměnými balíky
 • Provádět vápenné omítky na slámu
 • Stavět hliněné příčky
 • Provádět hliněné omítky z místní hlíny

Budete mít možnost navíc:

 • Zkonzultovat zevrubně váš vlastní stavební záměr a návrh vašeho permakulturního pozemku

"Louka s tee-pee"

"Původní stav"

"Nový stav"

Pro koho je kurz určen:

Pro svépomocné stavebníky - investory, kteří se chystají stavět slaměný dům anebo rekonstruovat zděnou stavbu v přírodním duchu s prvky lokální soběstačnosti. 

A současně nemají (nebo nechtějí investovat) tolik času, aby se účastnili víkendových workshopů (kde bude vždy větší objem jednoho druhu práce, k tomu jen malé množství výuky, informací a konzultací). Tento kurz bude hustý informačně i co do nabytí praktických dovedností, s malým počtem účastníků a zaměřením na to, co můžete potřebovat právě vy.

Co se týče stavitelství a technických zařízení přijdou si na své kromě laiků a svépomocných stavebníků také odborníci jako architekti, projektanti, majitelé stavebních firem nebo řemeslníci. Stavebnictví je můj zamilovaný obor již téměř 20 let (z toho více než 13 let to přírodní) a myslím, že mám co předat.

Co se týče permakulturního hospodaření na pozemku jde spíše zasazení smyslu stavby domu (života ekologicky smýšlející rodiny) do kontextu soběstačnosti (nebo i přežití v případě krizových situací) na začátečnické, filozofické,  laické nebo hobby úrovni. Přesto rovnou s řadou velmi praktických výsledků posilujících hojnost, prosperitu a zdraví v jakékoli době.

Kdo bude chtít konzultovat k zahradám může s mojí ženou Zitou, která je profesionální zahradnicí. Tak trochu chodící encyklopedie rostlin, co, kam, kdy jak a s čím zasadit, jakékoli dotazy ráda zodpoví a zkonzultuje vaše záměry. 

K našemu sadu, zahradě a políčku můžete vidět více tady: 

Co můžete očekávat:

 • Kurz je určen pro maximálně 15 účastníků a je postaven na individuálních potřebách jednotlivých zúčastněných. Z více než 20ti hodin přednášek a více než 40ti realizovaných projektů vybereme během kurzu 4-5, které se vám budou nejvíce hodit.
 • Popis vašich stavebních záměrů a další podklady (více v přihlášce) mi pošlete předem na email. Dopředu je prostuduju, případně pošlu upřesňující dotazy.
 • Hodně prostoru věnujeme řešení vašich osobních záměrů. Co se týče praktických nácviků, tak nepůjde o to odvést "kus práce na stavbě", ale o to, abyste se naučili a vyzkoušeli co nejvíce různých praktických dovedností.

Program:

Pátek

15:00 Příjezd, ubytování

16:00 Seznámení s vašimi stavebními záměry.

18:00 Večeře.

19:00 Vlastnosti slámy jako stavebního materiálu. Konstrukční systémy se slaměnými balíky. Využití hlíny ve stavebnictví se zaměřením na hlínu ve slaměných domech. Rozvody vody, odpadů a elektřiny. Hliněné podlahy, příčky a omítky stěn. Konzultace k vašim záměrům.

21:00 Oheň venku nebo ve velkém tee-pee dle počasí. Hudební nástroje s sebou.

Sobota 

8:00 Snídaně, případná ranní ptáčata mohou zatím pročíst přírodně stavitelskou knihovnu. Pokud něco rozečtete a nedočtete, můžete si knihu půjčit domů a vrátit později např. zasláním poštou.

9:00 Exkurze s výkladem

Zateplení staršího RD přírodními materiály do nízkoenergetického standardu. Drenáže, kondenzace a vlhkost, základy, sokl, obvodové stěny, podlahy, stropy, střecha, výběr a osazení oken a dveří.

Pole, zahrada, sad, louka, pasení a sečení, balíkování a komposty, hospodaření s odpady a vodou. Fotovoltaická elektrárna, připojení ze sítě, generátor. 

12:00 Oběd

13:00 Zateplování slaměnými balíky. Výběr vhodných balíků. Kombajny a lisy. Dělení balíků, prodlužování a zkracování, úprava tvaru, trojúhelníkové balíky do štítů. 

15:00 Svačina.

15:30 Vápenné omítky na slámu. Příprava vápenné malty hašením tradičním postupem v hromadě s pískem.

18:00 Večeře.

19:00 Zkušenosti z více než 40-ti slaměných staveb v ČR. Fotodokumentace z průběhu staveb. Jak dlouho stavěli? Kolik je to stálo? Čím topí a kolik protopí? Jak větrají? Co se jim nejvíce povedlo a co se nepovedlo? Konzultace k vašim projektům.

21:00 Oheň.

Neděle

8:00 Snídaně.

9:00 Příprava hliněné malty z místní hlíny anebo starých cihel. Směsi pro špric, pro hrubé omítky a finální omítky. Pigmentování omítek. Omítání na slámu. Stavba hliněných příček na dřevěných roštech.

12:00 Oběd

13:00 Konzultace k vašim záměrům.

15:00 Zpětnovazebné kolečko. Ukončení, odjezd. 

Případně můžete zůstat do pondělí a podniknout výlet na rozhlednu nebo po některé z mnoha pěších a cyklo turistických tras v CHKO Bílé Karpaty. Můžeme zapůjčit 2 dospělá a 1 dětské kolo, 2 elektrokola a přívěsný vozík za kolo pro dvě malé děti.

Ubytování

 • Společné v tee-pee (7,5m) nebo v podkroví na slámě.
 • Individuální na louce či v sadu pod širákem, ve vlastním stanu (příp. 1-2 stany nebo karimatky, matrace, spacáky můžeme zapůjčit), možnost pověsit hamaku.
 • Několik volných postelí je vždy i v domě.
 • Možnost komfortního ubytování v sousedním penzionu Lopeník (ubytování v penzionu není v ceně).
 • K dispozici internet, lednice, sklep, společná kuchyňka a koupelna.

Jídlo

Budeme vás hýčkat. V ceně kurzu je plná penze převážně v domácí biokvalitě. Vařené i živé (raw). Mimo hlavní jídla bude stále k dispozici ovoce, máčené ořechy, semena a nejrůznější druhy nápojů.

Cena

Cena 4.333 Kč zahrnuje ubytování u nás, plnou penzi a lektorné vč. zapůjčení nářadí. V ceně je také neomezený přístup (na cloud) ke všem podkladům, přednáškám a prezentacím současným i budoucím + po skončení kurzu během jednoho roku jedna konzultace navíc.

V případě objednání projektu slaměného domu nebo rekonstrukce v přírodním duchu sleva na projekt 2.333 Kč.

2.333 Kč z ceny se platí jako záloha předem na účet a 2.000 Kč potom jako doplatek na místě v případě spokojenosti.

V případě, že bychom kvůli nějakému dalšímu Covid bláznění museli akci zrušit (resp. nechtěli byste se "ilegálně" konané akce účastnit), tak platbu v plné výši vrátím.