Jaká je pořizovací cena domů ze slaměných balíků?

29.11.2020

Oproti konvenční dřevostavbě ušetříte při stavbě slaměného domu zejména na tepelné izolaci a to cca 200tis. a podobná bude i úspora na zdivu při srovnání s klasickou zděnou stavbou z pórobetonových tvárnic nebo zdiva typu "therm".

Pokud bude vše ostatní srovnatelné s konvenční stavbou (střecha, komín, vytápění a ohřev teplé vody, okna a dveře, založení...) není zde ani při svépomocné stavbě prostor uspořit o mnoho více.

Nízké ceny je možné dosáhnout zmenšením velikosti a maximálním zjednodušením domu (kompaktní tvar, optimalizace velikostí oken, vytápění bez rozvodů, založení na pilířích...)

Menší stavba je levnější, zdaleka však v přepočtu na m2 ne přímo úměrně.

Rozptyl pořizovacích cen je u alternativních staveb veliký.

Záleží, jaké jsou ostatní stavební materiály a výrobky (samotná sláma a hliněné omítky jsou jen malou částí z ceny stavby).

Jaká je základová půda a jaký je způsob založení?

Jaký je standart a míra luxusu použitých povrchů, vybavení a zařízení (taška z inzerátu za odvoz, nejlevnější nová taška v akci anebo nová taška bez ohledu na cenu... budete topit darovanými Petrami (i ty spolehlivě vytopí jakýkoli běžný slaměný dům), sálavými akumulačními kamny stavěnými svépomocí, kamny od renomovaného kamnáře anebo teplovodním systémem s kotlem na biomasu, tepelným čerpadlem, solárními kolektory nebo fotovoltaickými panely?

Jaký bude energetický standart oken a dveří?

Budete balíkovat a omítat sami, formou workshopu anebo se zedníkem?

Rozdíl v cenách součtu výše uvedených položek je ve statisících a může být až několik milionů..

Dá se počítat s cenou rodinného domu ze slaměných balíků od 7tis./m2 užitné plochy při stavbě svépomocí a v "punk style" (= když si všechno uděláte z toho nejlevnějšího materiálu, s použitím nejlevnějších, recyklovaných či repasovaných výrobků (bazarová okna, tašky z bouračky atp.) z druhé ruky, bez faktur, bez nároků na běžný evropský standart bydlení atp. A úplně sami! Tedy i bez architekta nebo projektanta :)

Cena domu ze slaměných balíků s najmutím některých řemeslníků (minimálně tesaře) je aktuálně nejčastěji mezi 20 - 25tis./m2.

Při najmutí řemeslníků na všechna základní stavební řemesla (zedník, tesař, truhlář, pokrývač, klempíř, elektrikář, instalatér) je to 25 - 30tis./m2 užitné plochy.

Dům ze slámy firmou na klíč vychází na 35-40tis./m2 v nízkoenergetickém a na 40-45tis./m2 v energeticky pasivním standartu.

Typický RD 4+1 o 120m2 užitné plochy může přijít na 2,5-5,5mil. dle toho, jak se celý projekt uchopí.

Ceny slaměných domů, které uvádím, vycházejí z referenčních příkladů obdobných staveb včetně zemních prací, základů a včetně dokončovacích prací a běžného vybavení. (Tedy ne jako některé firmy uvádějí ceny za hrubou stavbu bez zemních prací a základové desky.)

Zde uvádím pořizovací ceny slaměných domů i ceny za m2 užitné plochy zjištěné pomocí dotazníků.

Cena hrubé stavby činí obvykle z celkové ceny domu od prvního kopnutí do země až "po muškáty do oken" cca polovinu.

Na základě zevrubnější konzultace o Vašem domě, o Vás a o způsobu, kterým hodláte svůj dům stavět, můžeme cenu odhadnout v menším rozpětí, ale přesně ani tak ne.