Kruhový slamák ve svahu

10.11.2022
  • Místo stavby: Lomice
  • Orientační náklady: stavba svépomocí (30-40 tis/ m2) : 4,2-5,5 mil. Kč, dodavatelsky cca od 6 mil. 
  • Užitná plocha: 1.NP - 83 m2, 2.NP - 52 m2, celkem 137 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála


Jednou za čas se objeví někdo, kdo touží bydlet v kruhovém domě. Ne všude se hodí a stavba bývá ve spoustě deatilů náročnější. Máme už za sebou několik pěkných studií a projektů

Nejnovější kousek se plánuje v pod malým hájkem na břidlicovém podloží

Celkem jednoduchá konstrukce. Velký obvák s parádním výhledem na lesy a kopce, ložnice v patře pokoji budoucí stavitel Kuba je technik a praktik. Pomáhal stavět slamáky bráchovi ve Francii a na svůj vlastní se vyloženě těší...


Dům bude stát na kraji obce Lomnice. Pozemek je prudce svažitý jižním směrem a je využíván jako louka se vzrostlými stromy a keři. Na východní pozemku stojí plechová bouda. Na jejím místě bude zahradní sklad/parkování. Místo stavby domu je u západní hrany zastavitelné oblasti dle územního plánu. Dům je částečně severní stěnou zapuštěný do terénu s vegetačními střechami a venkovními dřevěnými obklady patra, aby i netradiční forma domu dobře zapadla do přírodního prostředí. Dům má kruhový půdorys s prodloužením směrem k východu v přízemí, které je zakončeno zimní zahradou, je řešen jako jednopodlažní s obytným podkrovím.

Bude připojen na el.síť. Voda bude přivedena z vlastní studny. Odpadní voda bude svedena do kořenové domovní čističky. Dešťová voda bude shromažďována v podzemní jímce/zahradní nádrži a využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je od jihu přes zastřešené zápraží. Z haly je přístupná pracovna/pokoj pro hosty, koupelna, technická místnost a dílna v severní části domu. Dílna může mít přirozené osvětlení a větrání přes anglický dvorek. Obytný prostor je propojený s kuchyní, bude prosvětlený velkým oknem na jihozápad s výstupem na terasu. Stínění oken je řešeno vnějšími nebo vnitřními roletami podle potřeby, U východní stěny je kuchyňská linka s ostrůvkem. Uprostřed jídelní stůl. Na západě u kamen je pohovkové sezení. V podkroví jsou tři ložnice a koupelna s wc.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné v kombinaci s modřínovými obklady.Sokl bude obložen kamenem nebo keramikou. Okna budou mít dřevěné rámy. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění a ohřevu teplé vody se uvažuje o kombinaci kamen s výměníkem (podlahové rozvody) a tepelným čerpadlem. Počítá se s větráním s rekuperací.