Moderní rodinný dům v Kajlovci

07.07.2021
  • Místo stavby: Kajlovec
  • Orientační náklady: 3,5 - 5,3 mil Kč (svépomocí 25-35 tis./m2), dílna 0,3-0,6 mil Kč (svépomocí 15-30 tis./m2) + parkovací stání a terasa 0,3 - 0,6 mil.Kč + interiér, zahrada atd.
  • Užitná plocha: užitná celkem přízemí 84 m2 + 47 m2 (pergola a terasy), užitná plocha dílny 20 m2 + kryté parkovací stání 22 m2, užitná plocha podkroví 30 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát na okraji obce Kajlovec v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Na rovinatém pozemku, který se zvedá výrazně až západním směrem využívaném jako zahrada roste tráva a ovocnéstromy. Na pozemku je stávající dřevěná chata, která bude využitá jako zázemí pro stavbu a poté odstraněna.. Dům má půdorys tvaru L, je řešen jako jednopodlažní s obytným podkrovím podsedlovou střechou. Část domu vybíhající do zahrady má plochou střechu s extenzivní vegetační vrstvou. Ze severu k domu přiléhá dílna s parkovacím stáním zastřešená plochou střechou a podélzápadní fasády částečně krytá venkovní terasa. Vnější podoba domu směrem do ulice vychází z tradičních vesnických domů. Sklon střechy je 45 st. K domu a garáži bude sjezd z místní komunikace. .

Dům bude připojen na el.síť ze sloupku v severní části pozemku. Voda bude přivedena z veřejného vodovodního řadu v cestě. Odpadní voda bude svedena do veřejné kanalizace pod uliční komunikací. Dešťová voda bude shromažďována v zahradní nádrži a využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je od východu. Od vstupu na sever je ložnice se šatnou, koupelna a schodiště do podkroví, směrem na jih obytný prostor propojený s kuchyní, která je otevřená až ke hřebeni střechy odkud bude do domu přiváděno jižní světlo velkým oknem ve štítu domu. U východní stěny je kuchyňská linka s lednicí. Spižní policové skříně budou podíl jižní stěny. Přirozeným centrem obývacího pokoje budou těžká akumulační kamna. Z obývacího pokoje je výstup přímo na zastřešenou terasu a zahradu. Nad terasou je dřevěný rám na který mohou být v létě nataženo stínící plátno, nebo se může nechat porůst popínavými rostlinami. V podkroví máme dva pokoje s malou koupelnou. Jižní pokoj bude mít vnitřní okno s okenicemi přes které bude přivedeno jižní světlo ze štít.

Nosná konstrukce domu bude z vápenopískových cihel s přidanou izolací v dřevěném roštu. Stropy dudou dřevěné trámové. Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné případně silikátové. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy v přírodním odstínu dřeva. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen na dřevo, podlahového el. topení v koupelnách a sálavých el. panelů v severních pokojích Zpevněné plochy kolem domu mohou být z kamenné dlažby nebo s mlatovým povrchem..