Přestavba stodoly na bydlení

03.10.2020
  • Místo stavby: Dobříkov
  • Orientační náklady: Orientační náklady na dům svépomocí (16-25 tis/ m2) : 4,4-6,8 mil Kč
  • Užitná plocha: užitná plocha: 1.NP - 150 m2 + 123 m2 2.NP, celkem 273 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Rekonstrukce stodoly na rodinné bydlení s dominantním použitím převážně přírodních materiálů. Nosné konstrukce jsou v dobrém stavu, konstrukce krovu vyžaduje výměnu některých prvků. Na pozemku je stávající dům, v budoucnu využívaný pro bydlení návštěv, dílnu apod.

Vstup do domu je ze jihu. Přes zapuštěné zápraží kryté přesahem patra, se jde do zádveří, kde je šatna s lavicí, wc a šatna. Velkorysý obytný prostor je propojený s kuchyní. Celá místnost bude prosvětlena velkoformátovýmiokny kopírujícími původní otvory pro vrata z jihu a menšími okny ze severu nad kuchyňskou linkou a sezením Stínění bude řešeno venkovními posuvnými horizontálními okenicemi. Část stropu na jihu zůstane nezaklopená,takže tudy půjde dolu světlo ze střešního světlíku přes zimní zahradu. Přes prosklené dveře se půjde na jižní terasu. Na severu bude pro letní posezení stinná terasa s dřevěnou pergolou. 

V centru obytného prostoru jsou téžkáakumulační kamna s ležením. Pokoj pro návštěvy a pracovna jsou u východního štítu. Na západě je koupelna (řešená bezbarierově), spíž s technickou místností a schodiště do patra

V patře je vedle schodů ložnice rodičů a naproti velká komora/šatna. Kolem otevřeného průhledu dolů bude zimní zahrada s koutky pro dětské hry. V severní části domu je koupelna+wc a dětský pokoj u východního štítu bude druhý velký pokoj, který půjde případně rozděliti na dva menší. V příčkách boudou malá kruhová okna, aby se jižní světlo (a s ním i pohled od zimní zahrady) dostalo i do severních pokojů

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné v kombinaci s pohledovým cihelným zdivem, z exteriéru bude zdivo s vyjímkou středových cihelných pilířů zatepleno (dřevovlákno / nebo rošt zateplený rohoží zaklopený pevnou dřevovláknitou deskou). Omítka bude hladká vápenná, nebo systémová silikátová pískové barvy - je možné povrch strukturovat hlazením nebo vícevrstvým nátěrem. Rohy budou mírně zaoblené, Okna budou mít subtilní ocelové rámy opatřené metalickou "kovářskou barvou" a členění na jednotlivé tabulky. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a podlahového topení případně. Pro ohřev vody může sloužit kombinace elektřiny, absorbéru z kamen příp. i fotovoltaických panelů.