Slaměný bungalov zády k lesu

20.02.2023
  • Místo stavby: Janov u Kosovy Hory 
  • Orientační náklady: 3 - 4 mil Kč (svépomocí 30-40 tis./m2), 5-5 (dodavatelsky 40-50 tis/m2
  • Užitná plocha: 100 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát na konci obce Janov v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Pozemek je rovinatý, byl využívaný jako louka a sad. Plocha, kam je dům umístěn je v územním plánu určena pro výstavbu. rodinných domů. Navržený dům je jednopodlažní se sklonem střechy 6,4 st. se zelenou střechou. U vstupu je navržen parkovací stání dvou automobilů a dílna Ke krytému parkovacímu stání bude sjezd z místní komunikace. Dům bude připojen na el.síť. Voda bude z vlastní studny. Topit se bude v těžkých akumulačních kamnech dřevem. Ohřev bude TUV el.bojlerem s možným využitím fotovoltaiky . Odpadní vody budou svedeny do kořenové čov, dešťové budou shromažďovány v zahradní nádrži s přepadem do vsaku.

Vstup do domu je ze východu přes kryté závětří. Na zádveří navazuje obytný prostor propojený s kuchyní. Bude příjemně prosvětlený od jihu ze zahrady. U východní stěny bude kuchyňská linka s lednicí a spižní skříní. Přirozeným centrem obývacího pokoje budou těžká akumulační sálavá kamna. U kamen bude sezení pro odpočinek celé rodiny se stolem. Vstup na částečně krytou terasu a do zahrady bude mezi kuchyní a posezením. Koupelna a wc jsou v soukromé pokoje domu orientované na západ - dva pokoje pro děti a ložnice rodičů. Nad severním traktem domu je vyvýšená půda.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné v kombinaci s modřínovým obkladem. Dům bude založený na pasech z betonových tvarovek s izolací pěnosklem . Okna budou mít dřevěné rámy. Pohledové nosné sloupy mohou být z odkorněné kulatiny. Stěny dílny budou. zateplené minerální vlnou Ecose. Podlaha bude z betonové nebo kamenné dlažby. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. Zpevněné plochy kolem domu mohou být z kamenné dlažby nebo s mlatovým povrchem. Terasa na jihu budoeu z palubek na dřevěném roštu .