Dům s posezením na verandě

Místo stavby: Milešovice

Stavebník : Kincl Martin

Předpokládaná lhůta výstavby: 2 roky 03/2017-03/201

Orientační náklady:  1,5-2 mil Kč (bez příslušeství, a nábytku). Stavba bude provedena svépomocí.

Zastavěná plocha: 90,8 m2 + 16m2(terasa) + 8,3m2 (veranda) 

Užitná plocha : 1NP 74 m2, 2NP 9.4 m2 nad 1,3 m výšky, celkem 83,4 m2

Dům bude stát v obci Milešovice v rozptýlené zástavbě převážně rodinných domů. Bude umístěn v jihozápadní části parcely. Pozemek je svažitý směrem k jihu a je využíván jako louka, jsou na něm vzrostlé stromy a křoviny. Dům má obdélníkový půdorys 8,5 x 10,5 m, je řešen jako jednopodlažní s užitným podkrovím se sedlovou (keramická krytina) a pultovou střechou s mírným spádem a extenzivní zelenou vrstvou.

Ze západu k domu přiléhá vstupní veranda a podél jižního a severního štítu zastřešená venkovní dřevěná terasa. Sklon střechy je 35°. K domu bude vybudována zpevněná přístupová cesta a sjezd z místní komunikace. Podél jihozápadní hranice parcely bude kryté parkovací stání s uzavřeným zahradním skladem 7,4 x 3,1 m s plochou střechou. Dům bude připojen na el. síť z el. sloupku. Voda bude přivedena z vlastní studny. Odpadní splašková voda bude napojena do domácí čov - pískového filtru. Dešťová voda bude svedena do zahradní nádrže a využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je přes krytou verandu s lavicí na sednutí. Ze vstupu je přístup na wc. Centrem domu je obývací pokoj s těžkými akumulačními kamny. Kuchyně je v zálivu v jihozápadním rohu. Prostor nad jižní části s jídelním stolem a lavicí je otevřený velkým francouzským oknem na zastřešenou dřevěnou terasu a do zahrady. V severní části pokoje je pohodlné posezení na gaučích s knihovnou. Koupelna je přístupná přes obývací pokoj. Ložnice jsou u východní strany domu. Pod přesahemstřechy na severu může být letní terasa a úkrýt před horkým sluncem, stejně tak jako zásoba topného dříví na zimu.

V patře, přístupném po žebříku je prostor otevřený do obývacího pokoje, využitelný pro přespání návštěv nebo jako herna pro děti. Bude provedena příprava na to, aby šel případně do budoucna oddělit od obýváku podlahou. Ve zbytku podkroví je úložný prostor. V západní části střechy je jedno střešní okno, které přinese odpolední západní světlo hlouběji do dispozice domu.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby případně z termwoodu, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné s barevnými šambránami kolem oken a dveří. Sokl bude chráněn proti odsřikující vodě. Okna budou mít dřevěné rámy v přírodním odstínu. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el.rohoží případně el. Topných žebříků v koupelně ev. kuchyni. Ohřev teplé vody bude do budoucna solárnímy panely s dohřevem výměníkem z kamen.