Domek s posezením u kamen

  • Místo stavby: Mořkov 
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 2,9 mil Kč, stavba na klíč od 5,6 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 116 m2, 2.NP - 38 m2, celkem 154 m2
  • Zastavěná plocha: 139 m2
  • Předpokládaná lhůta výstavby: 2 roky 04/2016-04/2018

Dům bude stát na kraji obce Mořkov v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Na mírně svažitém pozemku jižním směrem roste tráva a několik ovocných stromů. Dům má obdélníkový půdorys, je řešen jako jednopodlažní s úložným prostorem v podkroví. Vnější podoba domu vychází z tradičních vesnických domů. Sklon střechy domu i příslušenství je 35°, resp. 25° u námětků. K parkovacímu stání bude sjezd z přístupové cesty. Dům bude připojen na el.síť ze sloupku u přečerpávací stanice, nebo ze sloupu přes cestu. Přes pozemek vede VN s ochranným pásmem 7m. Voda bude přivedena z nové studny na pozemku. Odpadní voda bude svedena do veřejné kanalizace. Dešťová voda bude shromažďována v zahradní nádrži a využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě . Do budoucna je uvažováno s výstavbou zahradního altánu dle výkresu situace.

Vstup do domu je ze severovýchodního rohu domu pod přesahem střechy vyneseným sloupky. Může tam být lavice s posezením na zápraží a sklad dřeva na otop. Ke vstupu míří okno z kuchyně, takže umožní přehled o tom, kdo přichází a co se děje před domem. V zádveří bude vestavěná šatní skříň a botník s lavicí . Obytný prostor je propojený s kuchyní na celou šířku domu. Bude příjemně prosvětlený od jihu až jihozápadu. Velké okno bude stíněno přesahem zastřešené terasy. U severní stěny bude kuchyňská linka s lednicí a spíží. Přirozeným centrem obývacího pokoje budou těžká akumulační kamna s hřejivým sálavým teplem. Na ně navazuje vyhřívaná lavice s posezením. Stop obývacího a dětských pokojů je otevřen až do krovu. Krokve budou pohledové. V části nad vstupem a kuchyní je patro pro přespání návštěv, nebo skladování. Dětské pokoje mají část pod hřebenem přístupnou po schůdcích jako místo na spaní nebo hernu. V části nad ložnicí bude půda. V koupelně bude samostatně stojící vana, pračka, umývadlo a úklidová komora.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. Střešní krytina bude z modřínových šindelů. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el.rohoží v koupelnách, wc a případně i kuchyni a v ložnici. Ohřev teplé vody bude elektrickým bojlerem a výměníkem v kamnech.