Permakulturní centrum Lopeník

Pracovní tábor - duben až říjen 2020.


Loni na podzim jsme vyměnili náš slaměný domek s malou zahrádkou v městečku Ivanovice na Hané za "vysněný hektar" se starým velkým domem k rekonstrukci v blízkosti přírody na Lopeníku a letos z jara budeme pokračovat s realizací našich snů budováním hrubého zázemí.

Snažíme se žít ekologicky a dělat věci, co nás baví. Zajímá nás permakultura a udržitelnost, stavění z přírodních materiálů, domácí porody i domácí umírání, výchova dětí, léčitelství a bylinky, tai chi a jóga, soběstačnost a samozásobitelství, kutilství, hudba, tanec, pohybové hry, osobní rozvoj a všechno co s tím souvisí...

Bydlíme pod lesem. Máme zde kus sadu, louky a políčko. Studnu a studánku, tůňky a strouhy. Svah je severozápadní, ale mírný a dobře osluněný. Je zde dobrý příjezd autem, je kde zaparkovat a do města to není daleko.

Dům je moc velký, než aby sloužil jen pro bydlení jedné 4 členné rodinky. Rádi bychom jej z části nabídli i k využití pro pořádání různých akcí, workshopů a seminářů, k ubytování nadšenců podobného ražení anebo i trvalému bydlení další rodiny. 

Asi tu taky bude brzy na prodej sousední dům s pozemky a hezké pozemky za dobré ceny jsou k mání za kopcem v Nové Bošáci. Máme zde dvoje bližší sousedy s podobně starými dětmi a rádi bychom podobných sousedů ještě víc..

V dubnu budeme stavět strop stodoly a přístřešek, v květnu měnit stropy na domě a bourat střechu. Potom dělat věnce a stavět nový krov. Pak pokrývat střechu taškama a izolovat slaměnými balíky. Zdít z balíků štíty a omítat je zevnitř hliněnýma a zvenčí vápennýma omítkama.

(V dalším roce přijdou na řadu okna a dvěře, balíkování obvodových stěn, realizace zelených střech, větrání, topení a fotovoltaika.) 

Přijeďte přiložit ruku k dílu! Posedět u ohně, pod hvězdama anebo v týpí. Společně uvařit, něco si zahrát, povykládat... 

Dobrovolníci za sdílení zkušeností, jídlo a konzultace k vašim stavebním nebo zahradním záměrům. Pro vytrvalce, co zůstanou déle, možnost placených brigád anebo trvalé spolupráce i na dalších zakázkách. 

Od 27. 4. 2020 zavádíme pro dobrovolníky kreditový systém: možnost získání 100-200 kreditů/hod za vaši práci na stavbě permakulturního centra anebo v zahradě s využitím vašeho kreditu k platbě (1 kredit = 1 Kč) vstupného/lektorného/ubytování/stravného na našich akcích. Plánujeme zde pořádat festivaly, workshopy a semináře s tématy přírodního stavitelství, permakultury, soběstačnosti, přírodních zahrad, péče o sad a včelaření, zdravého vaření, tradičních řemesel, kosení, organizace komunit, intuitivního vzdělávání dětí i dospělých, meditační kurzy a pobyty ve tmě.

Do naší skvělé party hic uvítáme hlavně tesaře, zedníky, pokrývače a klempíře, ale též zahradníky, pěstitele a arboristy nebo hudebníky, tanečníky, herce komických scének a vypravěče vtipů, v zásadě kohokoli šikovného. Nešikovní k nám prosím nejezděte!

Dílo je velké a složité, když nás bude víc, tím dříve budeme znova pod střechou a do domu kde bydlíme nám možná nezaprší.

Vzít s sebou můžete i ženy a děti a psy. Pro více dětí by mohl být společný program. Psi se, předpokládáme, zabaví sami společně s našimi.

Fotky v poslední galerii jsou pouze ilustrační z našich akcí v předchozích letech. Na Lopeníku nás to teprve čeká...

...koho by to zajímalo, napište prosím nějaké bližší info o vás a vaší motivaci se zúčastnit na můj email:

 danielgrmela@slamak.info