Proč stavět dům ze slámy?

Jsou krásné, zdravé, přírodní a z lokálních materiálů - přírodní materiály jako sláma a hlína přímo svádí k vytváření příjemných měkkých tvarů. Organičnost "hobitích domků" je možná, ale ne nutná, dle vkusu může být měkkost dána detailem, barvou a strukturou. Vytvářejí zdravé vnitřní prostředí a zároveň mají minimální ekologickou stopu.

Jsou provozně úsporné - dosahují nízkoenergetického nebo energeticky pasivního standartu, v kombinaci s moderními technologiemi je ze slaměných balíků možné stavět i domy "nulové".

Jsou trvanlivé - při správném návrhu i provedení dokáží sloužit řadu generací, některé první domy z balíků více než sto let staré dosud stojí a plní svoje funkce. 

Lze je postavit s nízkými pořizovacími náklady - slaměný balík je nejlevnější tepelnou izolací, hlína je často na pozemku či poblíž zdarma. S využitím zkušeností z mnoha staveb, s osvědčenými technologickými postupy a použitím adekvátního nářadí nemusí být stavba o mnoho pracnější než stavba z konvenčích, o řád dražších, prefabrikovaných materiálů.