Slaměný dům v Běříně

  • Místo stavby: Běřín u Příbrami
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 2,9 mil Kč, stavba na klíč od 5,6 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1NP - 81 m2 + terasa 34 m2, podkroví 68,6 m2, celkem 150 m2
  • Zastavěná plocha: 137 m2
  • Předpokládaná lhůta výstavby: 2 roky, 03/2018 - 09/2020
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát v obci Běřín v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Pozemek je svažitý severním směrem a je využíván zemědělsky bez vzrostlých stromů nebo keřů. Dům má obdélníkový půdorys, je řešen jako dvojpodlažní se sedlovou střechou. Vnější podoba domu vychází z tradičních venkovských staveb. Sklon střechy je 35 st. Na rodinný dům navazuje ze severu a východu krytá terasa a pergola.

Střecha terasy budou s minimálním spádem a extenzivní vegetační vrstvou. Příslušenstvím domu je kryté parkovací stání pro 2 osobní automobily s dílnou a zahradním skladem. K parkovacímu stání bude sjezd z místní komunikace. Dům bude připojen na el.síť ze stávajícího vzdušného vedení VN, které křižuje pozemek. Voda bude přivedena z vlastní studny. Odpadní voda bude svedena do kořenové čističky. Dešťová voda bude shromažďována v zahradní nádrži a využívána pro zálivku na zahradě. 

Vstup do domu je od severu. Na zádveří navazuje malý pokoj pro návštěvy, koupelna s wc a pracovna. V chodbě je vestavěná skříň pro pračku a zásobník na teplou vodu. Chodba se otvírá do dvojpodlažního atria s jídelnou a schodištěm. Obytný prostor je propojený s kuchyní a od jihu ho prosvětluje velké okno s venkovními posuvnými okenicemi. V severovýchodním koutě jsou velká okna s výhledem přes údolí na kopec Plešivec a s výstupem na dřevěnou zastřešenou terasu na kterou navazuje pergola porostlá popínavými rostlinami. U jižní stěny je kuchyňská linka s lednicí, spižní skříň je umístěná pod schody. Přirozeným centrem obývacího pokoje jsou těžká akumulační kamna s posezením u severní stěny. Před jižním oknem je malá dřevěná terasa se skládací markýzou. 

V podkroví je naproti schodům koupelna a wc, dva dětské pokoje na západě a na druhé straně ložnice rodičů s malou meditační místností.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen jsou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky jsou hliněné a venkovní vápenné. Sokl je obložen kamenem. Okna mají dřevěné rámy a barevné šambrány. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el.rohoží a sálavých přímotopů v podkroví a koupelně. K ohřevu vody se uvažuje i s fotovoltaickými panely.