Dům ze slámy na konci Bukova

  • Místo stavby: Bukov na Moravě
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 2,3 mil Kč, stavba na klíč od 4,5 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 95,5 m2, 2.NP - 22,9 m2, celkem 118,4 m2
  • Zastavěná plocha: 115,4 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát na konci obce Bukov v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Pozemek je rovinatý, byl využívaný jako orná půda, je nyní oplocen bez vzrostlých dřevin. Plocha kam je dům umístěn je v územním plánu určena pro výstavbu rodinných domů. Navržený dům je jednopodlažní se sklonem střechy je 30 st. s keramickou taškou. Bude umístěn u západní hranice pozemku dále od cesty, tak aby pomáhal dotvořit poloveřejnou předzahrádku na jihu podél cesty a soukromou zahradu v severní části pozemku. Podél cesty je navržen hospodářský dům v kterém budou parkovat auta, bude tam dílna a hospodářské zázemí pro zahradu.

Ke garáži bude sjezd z místní komunikace. Sítě a přípojky budou realizovány v blízké době. Dům bude připojen na el. síť. Topit se bude v těžkých akumulačních kamnech dřevem. Ohřev bude TUV el. bojlerem s možným využitím sluneční energie do budoucnosti. Odpadní vodu budou svedeny do jímky a po vybudování kanalizace do ní, dešťové budou shromažďovány v podzemní nádrži s přepadem do vsaku nebo do zahradní nádrže pro zalévání zahrady i chlazení a zvlhčení mikroklima u jižní fasády domu.

Vstup do domu je z jihu pod krytým přesahem střechy s terasou a posezením, Přes okno z kuchyně se tu může podávat občerstvení a pozorovat zapadající slunce. Zádveří prosvětlí okno s lavicí, na zádveří navazuje šatna. Obytný prostor je propojený s kuchyní. Bude příjemně prosvětlený od jihu i východu ze zahrady. I nízké západní slunce se dostane hlouběji do pokoje přes okno v pracovně naproti kamen. U jižní stěny bude kuchyňská linka s lednicí a spižní skříní . Přirozeným centrem obývacího pokoje budou těžká akumulační kamna s hřejivým sálavým teplem. U kamen bude sezení pro odpočinek celé rodiny se stolem a lavicí v parapetu okna výhledem do zahrady. Vstup na terasu a do zahrady bude dvoukřídlými dveřmi mezi kuchyní a posezením. Koupelna a wc jsou v soukromé části domu orientované na západ. Místo vany může být i prostorný sprchovací kout. Umývadlo je umístěno na pultu pod kterým můžou být koše na prádlo a pračka. V severní části domu je velký pokoj pro děti, který je možné v budoucnu předělit na dva menší se společným vstupem a ložnice rodič. Dá se pak důvtipně využít i prostor podkroví

Podkroví může být kromě skladování sezonních věcí a zásobníku na TUV využito i pro příležitostné přespání návštěv, nebo dětské hry. Obývací pokoj bude otevřen až do krovu. V dětském pokoji budou přiznané stropní trámy bez zaklopení. Nad vstupem, šatnou, wc a ložnicí bude pod šikminou střechy vytvořen úložný prostor.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné. Dům bude založený na patkách s větranou mezerou pod podlahou. Okna budou mít dřevěné rámy. Pohledové nosné sloupy mohou být z odkorněné kulatiny. Stěny dílny budou zateplené. Podlaha bude z betonové nebo kamenné dlažby. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. Zpevněné plochy kolem domu mohou být z kamenné dlažby nebo s mlatovým povrchem. Terasy na jihu a východě budou z palubek na dřevěném roštu