Slaměný dům ve Chlebovicích

  • Místo stavby: Chlebovice
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 3 mil Kč, stavba na klíč od 5,8 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP 73 m2, podkroví 62 m2 nad 1,3 m , celkem 135 m2
  • Zastavěná plocha: 92,5 m2, parkování, dílna, dřevník 73 m2, sklep 12 m2
  • Předpokládaná lhůta výstavby: 2 roky, 09/2017 - 09/2019
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát na kraji obce Chlebovice v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Pozemek je svažitý severním směrem a je využíván zemědělsky bez vzrostlých stromů nebo keřů. Chystá se výstavba přístupové cesty. Dům má obdélníkový půdorys, je řešen jako dvojpodlažní se sedlovou střechou. Vnější podoba domu vychází z tradičních venkovských domů. Sklon střechy je 45 st. Na rodinný dům navazuje s kryté parkovací stání s dílnou na západě. Dům je umístěn štítem podél západní hranice pozemku. K parkovacímu stání bude sjezd z místní komunikace. Střechy dílny a parkovacího stání budou s minimálním spádem a extenzivní vegetační vrstvou. Dům bude připojen na el.síť ze sloupku v severozápadní části pozemku. Voda bude přivedena ze veřejného vodovodu. Odpadní voda bude svedena do podzemní jímky. Dešťová voda bude shromažďována v podzemní jímce a využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě .

Vstup do domu je od jihu.Na zádveří navazuje malý pokoj pro návštěvy, koupelnou a wc. Obytný prostor je propojený s kuchyní, bude příjemně prosvětlený od východu k jihu. U jižní stěny je kuchyňská linka s lednicí a spižní skříní. U velkého jižního okna je velký jídelní stůl. Přirozeným centrem obývacího pokoje budou těžká akumulační kamna s posezením podél severní stěny. Před jižním oknem bude dřevěná terasa se skládací markýzou.

V podkroví je naproti schodům komora a wc, dva dětské pokoje na východě a na druhé straně ložnice rodičů a koupelna. Prostor nad kleštinami, může být využitý jako malá půda/úložný prostor, nebo patro na spaní. 

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el.rohoží a přímotopů v podkroví a koupelně.