Kompaktní moderní slamák

  • Místo stavby: Chotěboř
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 1,4 mil Kč, stavba na klíč od 2,7 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 77,6 m2, zvýšené patro 24,7 m2, celkem 102,3 m2
  • Zastavěná plocha: 95m2 + přesahy střech 
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát na okraji Chotěboře v rozptýlené zástavbě rekreačních domů. Na rovinatém pozemku využívaném jako zahrada a sad roste tráva a několik vzrostlých stromů. Dům má obdélníkový půdorys 12,1 x 7,8 m, je řešen jako jednopodlažní s pultovou střechou s extenzivní vegetační vrstvou.

Na pozemku je stávající dřevěná kůlna a podél příjezdové komunikace bude postavena garáž 4,9 x 8,3 m s pultovou střechou. Ke garáži bude sjezd z místní komunikace spojený se zpevněnou plochou pro stání dvou osobních automobilů.

Dům bude připojen na el. síť ze sloupku v jihozápadní části pozemku. Voda bude přivedena podél západní hranice pozemku. Odpadní voda bude svedena do jímky, později se počítá s čištěním šedé vody kořenovou čističkou. Dešťová voda bude shromažďována v zahradní nádrži a využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je ze západu krytý přesahem střechy. Může tam být lavice s posezením na zápraží a dřevo na topení. Na zádveří navazuje šatna. V severní části domu jsou 3 pokoje s koupelnou. Pokoje využívají větší výšku krovu, spaní může být na vyvýšeném patře. Nad ložnicí rodičů bude komora a nad koupelnou technická místnost se zásobníkem na teplou vodu a vzduchotechnickou jednotkou.

Obytný prostor je propojený s kuchyní. Bude příjemně prosvětlený od jihovýchodu až jihozápadu. Velké okno bude stíněno přesahem terasy a posuvnými venkovními okenicemi. Délka linky je celkem 5,6 m s širokým ostrůvkem. Z kuchyně vede francouzské okno na terasu. Může tam být zaparkovaný jednoduchý kus "mobilní linky", použitelný i jako venkovní bar, nebo pokud bude potřeba víc místa v kuchyni může si ji pomocník odvézt jinam, použít jako servírovací stolek. Do polic bude přes okno pěkně vidět. Mezi kuchyní a obývákem budou jednoduché otevřené zavěšené police, nad pracovní deskou v kombinaci s digestoří.

Na východní straně bude relaxační kout, případně spaní pro návštěvy. Z obývacího pokoje je výstup přímo na částečně zastřešenou terasu. V koupelně bude separační wc, vana 180cm, pračka, skříňka, umývadlo. Nad obytným prostorem je prostor otevřený až ke krovu.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy v šedomodrém moření. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci krbových kamen s teplovodním výměníkem a el. rohože v koupelně. Ohřev teplé vody bude solárními panely.

Dům je koncipován jako pasivní s rekuperací a nuceným větráním.