Slamák na palouku u lesa

  • Místo stavby: Čížová-Topělec
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 2,3 mil Kč, stavba na klíč od 4,6 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 88,9 m2, 2.NP - 35,8 m2, celkem 124,7 m2
  • Zastavěná plocha: 109,2 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Kristýnou a Radkem jsme si hned rozuměli jako staří známí. Za napínavých okolností koupili krásný velký pozemek na kraji lesa se starší chatkou. Návrh domu zůstal od první skicy, jen jsme se ho snažili zjednodušit a zlevnit. Obývací pokoj je jako divadelní scéna (oba dva jsou loutkoherci - tohle je jejich parádní celovečerák nejen pro děti https://www.csfd.cz/film/385302-maly-pan/prehled/ ). Štědrý stůl pro hodně přátel, posezení u velkého okna. Vzadu společnost knih a pohodlné sofa s piánem. Možná i vlci se tu s beránky skamarádí...a zkrotí i nezbedného úředního šimla.

V okolí pozemku jsou na východě objekty pro rekreační bydlení, na severu je zpevněná polní cesta, na jihu louka. Na pozemku je zděná chata se sedlovou střechou. Na pozemku jsou vzrostlé stromy a je využíván jako zahrada. Navržená stavba je dvoupodlažní s pultovou střechou.

Před jižním průčelím je pergola z robustní odkorněné kulatiny a delších rovných větví, vytváří plynulý přechod mezi domem a lesem, opticky snižuje výšku domu a vytváří hezké místo pro pobyt před domem. Na krajích to může být jen pergola porostlá popínavkami, která bude příjemně změkčovat ostré světlo mezi listy rostlin. Uprostřed, naproti velkým dveřím na terasu může být terasa zastřešena proti dešti.

U vstupu se počítá časem s dostavbou nevytápěné prosklené verandy - místo, kde se pohodlně přezujete.. bude tu zásoba cca 5 m3 palivového dříví a komora. V zádveří je vstup do wc a koupelny, šatní a spižní skříně a integrovaný zásobník na teplou vodu. Uprostřed domu je velkorysý obývací pokoj otevřený až po střechu, který propojuje všechny místnosti v domě a je přirozeným centrem, kde se celá rodina potkává. V jižní části u velkého okna je jídelní stůl a rohové posezení pod nižší částí střechy s velkou knihovnou po obvodu. Nad kuchyní je ve zvýšeném patře pracovna / pokoj pro hosty s komorou. Nad dětským pokojem je ještě druhé patro, přístupné po schůdcích z dolního nebo po žebříku z obývacího pokoje.

Dům bude zásobován vodou z vlastní studny, elektřinou ze stávající přípojky k chatě. Splašková voda bude čištěna v kořenové čističce. Dešťová a přečištěná voda budou shromažďovány v rezervoáru a využívány na zahradě. Přístup na pozemek je po zpevněné lesní cestě od východu. U vjezdu bude vytvořena zpevněná cesta (mlat. štěrkotrávní apod.) pro parkování osobního automobilu.

Dům má nízkou spotřebu provozních energií, je koncipován jako nízkoenergetický. Je navržen jako dřevostavba rámové konstrukce s tepelnou izolací ze slaměných balíků. Vevnitř budou dřevěné podlahy v kombinaci s keramickou dlažbou v kuchyni, vstupu a koupelnách. Vnitřní omítky budou hliněné. Dům bude vytápěn kamny na dřevo v kombinaci se solárním systémem ohřevu vody.