Kruhový dům ze slámy

  • Místo stavby: Dolany u Prahy
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 1,9 mil Kč, stavba na klíč od 3,7 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 71,5 m2, 2.NP - 34,5 m2, celkem 106 m2
  • Zastavěná plocha: 86,2 m2, terasa 34 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát v obci Dolany u Prahy v rozptýlené zástavbě převážně rodinných domů. Bude umístěn v severozápadní části parcely. Pozemek je svažitý směrem k východu a je využíván jako louka, jsou na něm vzrostlé stromy. Dům má kruhový půdorys o průměru 9,8 m, s půlkruhovou terasou os severu až k jihu, je řešen jako dvojpodlažní s kuželovou střechou s mírným spádem a extenzivní zelenou vrstvou.

Ze severu k domu přiléhá nevytápěná vstupní veranda. Sklon střechy je 10,5°. Střecha verandy a terasy budou s extenzivní vegetační vrstvou. Dům bude napojen na el. síť z el. sloupku. K domu bude vybudována zpevněná přístupová cesta a sjezd z místní komunikace. Voda bude přivedena z veřejného vodovodu. Odpadní splašková voda bude napojena do obecní kanalizace. Dešťová voda bude svedena do zahradní nádrže a využita na pozemku stavebníka pro zálivku zahrady.

Vstup do domu je ze severu přes krytou verandu s lavicí na posezení, případně zásobou dřeva na topení. Ve vstupu je šatna a přístup na terasu. V přízemí je obývací pokoj s kuchyní a pracovnou. Přirozeným centrem obývacího pokoje jsou těžká akumulační kamna s hřejivým sálavým teplem. Místnosti jsou volně propojené, dají se oddělit např. mobilním policovým nábytkem nebo lehkými posuvnými panely. Uprostřed dispozice je výstup dvoukřídlými dveřmi na zastřešenou terasu s výhledem do údolí Vltavy. V technické části na západě je koupelna s WC a zásobníkem TUV.

Nad podestou schodiště do patra je světlík. Pod schodištěm je čtenářský kout s lampou ze zády opřenými o kamna. V patře je ložnice a dětský pokoj. Ve volném prostoru nad obývacím pokojem může být zavěšená síť. Podél obvodových stěn budou police na knihy.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné s dřevěnými obklady. Sokl bude chráněn proti odstřikující vodě. Okna budou mít dřevěné rámy v přírodním odstínu. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el. rohoží v koupelně a ev. kuchyni. Ohřev teplé vody bude do budoucna solárními panely s dohřevem výměníkem z kamen.