Slaměný dům v Hlubočkách

  • Místo stavby: Hlubočky
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 2,2 mil Kč, stavba na klíč od 4,3 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP 93,8 m2, podkroví 30 m2 ( nad 1,3 m výšky), celkem 123,8 m2
  • Zastavěná plocha: 112,8 m2 
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát na okraji obce Hlubočky v rozptýlené zástavě rodinných a rekreačních domů. Na rovinatém pozemku využívaném jako zahrada roste tráva a je bez vzrostlých stromů. Dům má obdélníkový půdorys 13,25 x 8,5 m, je řešen jako jednopodlažní se sedlovou střechou. Podél jihovýchodní hranice domu bude užitková stavba - hobby dílna, dřevní a zahradní sklad, půdorysně 17,7 x 4 m s pultovou střechou. Vnější podoba domu vychází z tradičních vesnických staveb. Sklon střechy je 30°. K domu a garáži bude sjezd z místní obslužné komunikace. Střecha bude krytá pálenou keramickou taškou. Dům bude připojen na el.síť ze sloupku v jihovýchodní části pozemku. Voda bude přivedena ze nové studny na pozemku. Odpadní voda bude svedena do kořenové čističky. Dešťová voda bude shromažďována v zahradní nádrži a využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je z východu, krytý přesahem střechy. Může tam být lavice s posezením na zápraží. U okna do pracovny by může být mozaika lákající do Hančina grafického atelieru. Na zádveří navazuje spíž s lednicí, koupelna s wc a dětský pokoj. Obytný prostor bude příjemně prosvětlený od jihovýchodu až jihozápadu. Jižní okno bude stíněno přesahem terasy případně posuvnou venkovní dřevěnou okenicí. Ve výklenku u severní stěny bude kuchyně. Přirozeným centrem obývacího pokoje se stanou těžká akumulační kamna s hřejivým sálavým teplem a sporákem pro rychlejší zátop, před nimi bude jídelní stůl s lavicí a židlemi. Nad obývacím pokojem je prostor otevřený až ke krovu. Na západní straně bude posezení, u stěny knihovna. Z obývacího pokoje je výstup na terasu částečně krytou přesahem střechy. Z terasy se po několika schodech dá sejít na zahradu. V podkroví bude místnost s knihami a pro případné přespání návštěv a zbytek prostoru bude využíván jako půda.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy mořené do odstínu borovice. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el.rohoží v koupelně. Ohřev teplé vody bude výměníkem v kamnech, elektřinou, případně v budoucnu fotovoltaickými panely. Dům bude založený na pilířcích s větranou vzduchovou mezerou.