Slaměný dům na dvoře u Dubu

  • Místo stavby: Javornice u Dubu
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 2,6 mil Kč, stavba na klíč od 5,1 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP 66,6 m2, 2.NP 66,6 m2, celkem 133,2 m2
  • Zastavěná plocha: 82,9 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát uprostřed obce Javornice v kompaktní zástavbě tradičních domů. Bude umístěn v severní části parcely za stávající stodolou. Do stávající stodoly je vestavěná buňka. Na mírně svažitém pozemku využívaném jako zahrada a sad roste tráva a několik vzrostlých stromů. Dům má obdélníkový půdorys 11,3 x 7,3 m, je řešen jako dvojpodlažní se sedlovou střechou.

Ze severu k domu přiléhá krytá veranda s dřevníkem a podél jižní fasády částečně zastřešená venkovní terasa. vnější podoba domu vychází z tradičních vesnických staveb. Sklon střechy je 35°. K domu je sjezd z místní komunikace přes stodolu. Střechy verandy a terasy budou s extenzivní vegetační vrstvou. Dům bude připojen na el. sítě stávající stodoly. Voda bude přivedena ze studny na pozemku. Odpadní voda bude svedena a čištěna kořenovou čističkou s retencí a odparem v rybníku v dolní části pozemku. Dešťová voda bude shromažďována tamtéž a využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je ze severu přes krytou verandu. Může tam být lavice s posezením na zápraží a zásoba dřeva na topení. Ze vstupu je přístup do koupelny s WC. Obytný prostor je propojený s kuchyní, která je umístěna v jihovýchodním rohu domu. Bude příjemně prosvětlený od jihovýchodu k jihozápadu. Velké okno na jih zastíní přesah terasy případně textilní roleta mezi sloupky terasy. U východní stěny bude kuchyňská linka s lednicí a spíží. Přirozeným centrem obývacího pokoje budou těžká akumulační kamna s hřejivým sálavým teplem, před nimi nabídne pohodlí a krásný výhled rozkládací válenda. Z obývacího pokoje je výstup přímo na terasu. Z terasy se po dvou schodech dá sejít na zahradu.

Podkroví je velký prostor členěný jen schodištěm a počítá se s přivedením sítí do severovýchodního rohu pro případnou budoucí koupelnu. Budoucí podoba prostoru bude vytvořena lehkými dělícími příčkami (ekopanely...)

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné s dřevěnými obklady. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy v přírodním odstínu. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el. rohoží v koupelně. Ohřev teplé vody bude solárními panely s dohřevem výměníkem z kamen.