Malý rodinný dům v Javornici

  • Místo stavby: Javornice u Dubu
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 0,9 mil Kč, stavba na klíč od 1,7 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 47,3 m2
  • Zastavěná plocha: 62,5 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála, spolupráce: Ing.Arch. Petr Mikulášek

Dům bude stát uprostřed obce Javornice v kompaktní zástavbě tradičních domů. Bude umístěn na severním okraji parcely, vklíněn v severní zdi dle původní stavby mlíčnice. Dům má obdélníkový půdorys s přístavkem. Hlavní obdélníková část se sedlovou střechou má rozměry 8,2x6m. Z východní strany je přístavek o půdorysné velikosti 1,5x4,5m Dům je řešen jako jednopodlažní.

Vnější podoba domu vychází z tradičních vesnických staveb. Sklon střechy je 45 st. K domu je sjezd z místní komunikace přes stodolu, nebo po místní komunikaci ze severní strany pozemku. Dům bude připojen na el.síť ze stávající stodoly. Voda bude přivedena ze studny na pozemku. Odpadní voda bude svedena a čištěna kořenovou čističkou s retencí a odparem v rybníku v dolní části pozemku. 
Dešťová voda bude shromažďována tamtéž a využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je z jižní strany přes terasu. Vchází se přes předsíň umístěnou v přístavku na východní straně, kde se nachází i bezbariérová koupelna s wc. Obytný prostor je propojený s kuchyní, která je umístěna v jihozápadním rohu domu i ložnicí v severní části, která je oddělená pouze posuvnou japonskou stěnou. Prostor bude příjemně prosvětlený skrz jižní okno. Obytný prostor bude vytápěný litinovými kamínky a dotápěný elektrickými topnými panely zavěšenými ze shora.

Podlahy ve vstupu a koupelně budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné s dřevěnými obklady. Okna budou mít dřevěné rámy v přírodním odstínu. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje.