Slaměný dům v Kamenném Přívoze

  • Místo stavby: Kamenný Přívoz
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 2,5 mil Kč, stavba na klíč od 4,8 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 58,2 m2, 2.NP - 58,2 m2, celkem 116,4 m2
  • Zastavěná plocha: dům 73,7 m2, (41 m2 vstup + 23 m2 terasa)
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát v obci Kamenný přívoz v rozptýlené zástavě rekreačních a rodinných domů. Na mírně svažitém pozemku roste tráva a několik ovocných stromů. V dolní části je dřevěná zahradní chatka 6x2,5 m. Dům má obdélníkový půdorys, je řešen jako dvojpodlažní se sedlovou střechou. Vnější podoba domu vychází z tradičních vesnických domů. Sklon střechy je 33°. Rodinný dům s krytým parkovacím stáním na severu a terasou na jihu je umístěn podél západní hranice pozemku K parkovacímu stání bude sjezd z místní komunikace. Obě střechy budou s minimálním spádem a extenzivní vegetační vrstvou. Dům bude připojen na el.síť ze sloupku v severozápadní části pozemku. Voda bude přivedena ze studny na pozemku. Odpadní voda bude svedena do podzemní jímky. Dešťová voda bude shromažďována v zahradní nádrži a využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je ze severovýchodního rohu domu pod průsvitným zastřešením. Může tam být lavice s posezením na zápraží. Do vstupu míří okno z kuchyně, takže umožní přehled o tom, kdo přichází a co se děje před domem. Zádveří prosvětlí okno s lavicí. Obytný prostor je propojený s kuchyní na celou délku domu. Bude příjemně prosvětlený od jihovýchodu až jihozápadu. Velké okno bude stíněno venkovní žaluzií s ručním ovládáním. Kastlík bude zvenčí obložen dřevem. U severní stěny bude kuchyňská linka s lednicí a spižní skříní. U velkého jižního okna je posezení se stolem a lavicí v rozšířeném parapetu okna. Přirozeným centrem obývacího pokoje budou těžká akumulační kamna s hřejivým sálavým teplem. Za nimi je malá pracovna s rozkládacím gaučem, která může sloužit i jako pokojík pro hosty. S obývákem bude propojená pomocí širokých posuvných dveří. Z obývacího pokoje je výstup přímo na zastřešenou podsklepenou terasu přístupnou po schůdcích podél západního okraje. Z terasy se po několika schodech dá sejít na zahradu.

V podkroví máme naproti schodům předsíňku se šatnou, dva dětské pokoje a na druhé straně ložnici rodičů a koupelnu. Nad předsíňkou bude prostor otevřený do krbu, nad dětskými pokoji bude volný výlez na patýrko nad kleštinami, nad ložnicí a koupelnou bude uzavřená půdička.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el.rohoží a přímotopech v podkroví a koupelně. Ohřev teplé vody bude elektrickým bojlerem.