Atriový slamák na kraji Příbora

03.10.2020
  • Místo stavby: Příbor 
  • Orientační náklady: 3,3 - 5 mil. Kč (svépomocí 20-30 tis./m2), 5 - 6,5 mil. (dodavatelsky 30-40 tis/m2), garáž cca 0,7-1 mil. + interiér, zahrada, přípojky atd.
  • Užitná plocha: užitná celkem přízemí 137 m2, užitná plocha podkroví 27,4 m2, užitná plocha celkem 164 m2, 52 m2 garáž
  • Zastavěná plocha: 170 m2 (bez přesahů střech), 205 m2 (s přesahy střech) , garáže 60 m2 (bez přesahů střech), 80 (s přesahy střech)
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála.

Dům má půdorys tvaru L, je řešen jako jednopodlažní s částečně obytným podkrovím pod sedlovou střechou. Část domu vybíhající do zahrady má pultovou střechu s extenzivní vegetační vrstvou. Vnější podoba domu vychází z tradičních vesnických domů. Sklon střechy je 38,7 st. K domu a garáži je už postaven sjezd z místní komunikace. 

Vstup do domu je od jihovýchodu. Na zádveří navazuje koupelna a wc. Pod výstupním ramenem schodiště je malá spíž/komora. Od vstupu vlevo je kuchyně s ostrůvkem a jídelnou na kterou navazuje obývací pokoj. Místnost bude příjemně prosvětlená celý den. Posuvné dveře vedou na stinnou zpevněnou terasu směrem do zahrady . Za vstupem vpravo jsou schody do patra s úložným prostorem pod nimi, ložnice rodičů a tři dětské pokoje.

V podkroví je malá pracovna, loft nad obývákem a úložný prostor nad částí dětského pokoje.Základ je uvažovaný na žb pasech s izolací v ploše pěnosklem, v případě vyššího radonu nebo nižší únosnosti zeminy je možné dům založit na klasické žb desce. Nosnou konstrukci domu tvoří fošínkový skelet vyplněný slaměnými balíky ev. slaměné panely např. Ecococon. Střecha je vynesena vrcholovou vaznicí podepřenou sloupky. Stropy budou dřevěné trámové. Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné případně difuzně otevřené silikátové na dřevovláknité desce. Sokl bude obložen kamenem nebo keramikou. Okna budou mít dřevěné rámy natřené barevnou lazurou nebo krycí barvou. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje.

K vytápění se uvažuje o kombinaci akumulačních krbových kamen na dřevo a sálavého podlahového el. příp. teplovodního topení.