Slamák na Červeném kopci

09.07.2018
  • Místo stavby: Brno - Červený kopec
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 3,4 mil Kč, stavba na klíč od 6,6mil Kč      (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 82,1 m2, 2.NP - 47,5 m2, 3.NP - 7,4 m2, celkem 137 m2,  terasa 23,6 m2, garáž 37 m2, chatka 14,2 m2
  • Zastavěná plocha: dům 104,7 m2
  • Předpokládaná lhůta výstavby: 2 roky, 3q/2019-3q/2021
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála, spolupráce: Ing. Arch. Petr Mikulášek

Dům bude stát v Brně na Červeném kopci v plánované zástavbě rodinných a rekreačních domů. Pozemek je svažitý severovýchodním směrem. Pozemek je nyní využívaný jako zahrada se starou chatou. Vyšší část domu se střechou kopírující spád terénu má obdélníkový půdorys 12,5 x 5 m, jednopodlažní část s obývacím pokojem o půdorysu 7,5 x 6m je zastřešena plochou střechou a navazuje na ni částečně krytá terasa s letní kuchyní. U příjezdové cesty bude stát jednopodlažní hospodářský domek s dílnou a tělocvičnou obdélníkového půdorysu 4,5 x 3,8 m. Přístavek bude zastřešený pultovou střechou s extenzivní zelení. Před obývacím pokojem bude kryté parkovací stání pro dva osobní automobily. 

Další 2 parkovací místa ve vjezdu z přístupové cesty. Zpevněné plochy budou mít dlážděný nebo mlatový povrch. Sítě budou přivedeny z předpokládaného umístění v příjezdové cestě. Dešťová voda bude shromažďována v jezírku na zahradě a využita na pozemku stavebníka pro zálivku zahrady.

Vstup do domu je ze severovýchodní. Ze vstupní haly se dostaneme do technické místnosti a dílny a po schodech ( půlpatro ) do obývacího pokoje. Z haly je přístupná ložnice, pokoj/pracovna, koupelna a wc. Z obývacího pokoje je možný vstup na venkovní dlážděnou terasu s letní kuchyní a koupacím jezírkem. V létě bude terasa stíněná plátěnou střechou přes trámy pergoly. Kuchyně je podél sv stěny pokoje s panoramatickým výhledem na Brno.

Z obývacího pokoje vedou schody kolem kamen do druhého patra, kde je dětský pokoj s loftovým patrem, koupelna s horním osvětlením a ložnice s arkýřovým oknem opět rámujícím krásný výhled na město pod kopcem. Na chodbě je sezení na kamnech prostorově propojené s obývákem. 

Dům bude postaven na betonových základových pasech, konstrukce domu bude ze slaměných balíků. Venkovní fasáda bude kombinace modřínových palubek a vápenné omítky, uvnitř budou hliněné omítky. Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách, wc a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Sokl bude obložen kamenem ev. keramikou. Okna budou mít dřevěné rámy. . Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. Vytápění bude zajištěno akumulačními kamny. Kamna budou kombinována s elektrickými sálavými panely/přímotopy v koupelnách a pokojích. Ohřev teplé vody bude el. bojlerem 200l s možným napojením na teplovodní výměník z kamen nebo do budoucna na solární fv panely.