Chatka u Soběšic ze slaměných panelů

20.02.2023
  • Místo stavby: u Soběšic
  • Orientační náklady: svépomocí (20-30 tis/ m2), 1-1,5 mil. Kč, dodavatelsky 1,5- 2,2 mil. (30-45 tis/ m2)
  • Užitná plocha: přízemí 31 m2,  patro 18 m2, celkem 49 m2, venkovní terasa 35 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Chata bude stát na okraji obce Soběšice v rozptýlené zástavbě rekreačních domů. Na mírně svažitém pozemku využívaném jako zahrada a sad roste tráva a několik vzrostlých stromů. Dům má obdélníkový půdorys, je řešen jako jednopodlažní s podkrovím pod pultovou střechou. Na dům navazuje zastřešená terasa na jihu a kůlna na severu. Dům bude připojen na el.síť po dohodě se sousedem. nebo nezávislý formou FV elektrárny s měničem a bateriemi. Voda bude přivedena ze studny. Odpadní voda bude svedena do jímky případně kořenové čističky. Dešťová voda bude shromažďována v zahradní nádrži a využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je od východu. Na zádveří navazuje šatna, wc a koupelna. Obytný prostor je propojený s kuchyní. Bude příjemně prosvětlený od východu k západu. Vytápění bude pomocí akumulačního krbu na dřevo. Velká okna budou stíněna venkovními přesahem střechy případně i vnitřními roletami. Nad sezením v obýváku bude prostor otevřený až do krovu, nad kuchyňským koutem bude úložný prostor a snížený podhled. Po schodišti se jde do podkroví, kde je spaní pro hosty a ložnice.

Venkovní terasa bude částečně zastřešená plátěnou nebo polykarbonátovou střechou. Vymezuje soukromý "venkovní pokoj"

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní povrchy budou omítnuté hliněnými štuky a venkovní. Fasáda bude obložená opalovaným a kartáčovaným modřínovým obkladem. Okna budou mít dřevěné rámy v přírodním odstínu s bílým ostěním. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci akumulačního krbu, případně el.rohoží a sálavých panelů v koupelně a kuchyni. Ohřev teplé vody může být řešen FV panely, výměníkem z kamen, nebo přímým ohřevem elektřinou.