Jak uskladnit slaměné balíky pro stavbu domu

01.08.2019

Balíky je vhodné podložit nejméně dvěma vrstvami palet (na výšku min 20 cm), případně spodní vrstvu palet nahradit cihlami, jedna vrstva palet se ukazuje jako nedostatečná a balíky odspoda plesniví.

Za zkoušku by stálo podložit palety ještě plachtou, která by bránila odpařování vlhkosti ze země.

Potřebnou plochu palet, velikost plachty a rozměry stohu lze určit z tabulky "rozměry stohu". 

Maximální obvyklá výška stohu je z důvodu praktičnosti stohování cca 4 metry. Osvědčuje se tvar podobný tradičním rodinným domům, obdélník s poměrem stran cca 1:2 se "sedlovou střechou".

Balíky je zapotřebí skládat na vazbu, podobně jako cihly, střídat směr jejich kladení, tak aby ve stohu dobře držely.

Zásadní je vyskládat balíky nahoře do hřebene a plachtu dobře vypnout, aby dešťová voda odtékala, netvořila jezírka, která plachtou (která se časem poškodí, steří, povolí švy anebo se proděraví) postupně protečou dovnitř. Pokud je plachta dobře vypnutá, tak ani trochu děravá plachta tolik nevadí, množství vody, které proteče otvory v napnuté plachtě nebývá natolik kritické.

Plachta by měla být co nejpevnější. Osvědčují se plachty ze starých billboardů (pokud nejsou příliš odřené a děravé). Použitelné jsou i běžné PE plachty s minimální hmotností 200 g/m2 (máte-li možnost tak raději více) - vydrží jednu sezonu s odřenýma ušima, než se jejich struktura rozvolní a začnou postupně prosakovat.

Prodávají se také speciální plachty pro zakrývání slámy a sena s malým difuzním odporem (snadný prostup par, aby se balíky nezapařily), některé typy nemají pevné švy a ve švech po čase prosakují, konkrétní výrobek bohužel neumím zatím doporučit. 

Časté problémy způsobuje vítr, nesmí plachtu zespoda podfouknout, jinak ji utrhne. Osvědčuje se nespoléhat jen na vázací oka plachty a připojení napínacích lan vyztužit párem zvrutovaných prken (okraj plachty mezi ně a zabalit), provrtat otvory a napínat a kotvit za prkna. Po vypnutí pak přes vrch plachty raději přehodit ještě další lana. Ne moc daleko od okraje, aby vítr plachtu nevytáhnul a ne moc blízko, aby lana přes roh nesjela. 

Plachta nutně nemusí sahat až po zem, nechat stoh odspodu větrat může být lepší, důležité je zakrytí shora. Pokud jsou stěny stohu svislé, vítr déšť nezafoukne do příliš velké hloubky, krátkodobé zvlhnutí sláma snese, kam vítr vodu zafoukne, odtud ji zase vysuší. Sláma pak bude na povrchu šedá, ale nehnije ani neplesniví.

Plachta může na podélných stěnách končit cca metr nad zemí a přes štíty být asi o metr přetažená. Přesahy přes štít kotvené šikmými lany. Po obvodě stažení lanem s dopnutím kurtnou s ráčnou. 

Nebylo by špatné zajistit, aby voda tekoucí po plachtě odkapávala z jejího okraje s přesahem přes stěny stohu (tak aby netekla po balících). Někteří za tímto účelem vkládají mezi vrstvy balíků prkna napříč, k nim přivrutují prkna na podél. Plachta tak na okrajích neleží přímo na balících, je napnutá přes prkna, je tak zase ale náchylnější k podfouknutí větrem a k utržení. Držel bych se jednodušší varianty a s případnou částečnou degradací spodních krajních balíků se smířil. 

Balíky je vhodné skladovat v místě, kde není moc myší, při skladování na poli často přehryžou na každém balíku jeden provázek a je potom při rozebírání stohu nutné převázání. Jde to ale zdržuje to. Vykousaných otvorů nebývá mnoho a nečiní zásadní problém. Ideální je držet v místě kočku. Do hotových omítnutých anebo těsně zaklopených konstrukcí už pak myši nejdou.