Kruhový slaměný dům v pošumaví

07.07.2021
  • Místo stavby: Šimanov
  • Orientační náklady na dům : 4,2-6 mil. Kč, dodavatelsky od 6 mil. + náklady na garáž, parkovací stání, dílna, terasy, nábytek, zahrada, oplocení, delší přípojky
  • Užitná plocha: užitná celkem přízemí 97 m2, užitná plocha podkroví 70 m2, užitná plocha celkem 167 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát na samotě. Je postaven na místě původní odstraněné stavby. Pozemek je svažitý východním směrem a je využíván jako sad se vzrostlými stromy a keři.

Dům má kruhový půdorys, je řešen jako jednopodlažní s obytným podkrovím pod se střechou s vegetační vrstvou. Bude připojen na el.síť. Voda bude přivedena z vlastní studny. Odpadní voda budesvedena do kořenové domovní čističky. Dešťová voda bude shromažďována v podzemní jímce/zahradní nádrži a využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je od východu přes zastřešené zápraží ( stříška může být osázená bylinami). Z haly je přístupná ložnice, koupelna a technická místnost pod schody. Obytný prostor je propojený s kuchyní, bude prosvětlený velkým jižním oknem s výstupem na terasu. Horní okna budou stíněná otvíravými okenicemi s proutěným výpletem. Stínění oken bude řešeno vnějšími nebo vnitřními roletami podle potřeby, U východní stěny je kuchyňská linka s ostrůvkem. Uprostřed jídelní stůl. Na západě u kamen je vyvýšená vyhřívaná lavice a pohovkové sezení. V podkroví u schodiště je pracovna a koupelna. Z chodby jsou přístupné dva pokoje. Uprostřed domu je otvíravý kruhový světlík, který prosvětluje i prostor v přízemí

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné v kombinaci s modřínovými obklady. Sokl bude obložen kamenem nebo keramikou. Okna budou mít dřevěné rámy. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el.rohoží a přímotopů v podkroví a koupelně.