Loftový slamák v Orličkách

20.02.2023
  • Místo stavby: Černovír 
  • Orientační náklady: svépomocí (30-40 tis/ m2) : 2,5 - 3,5 mil. Kč, dodavatelsky od 3,5 mil. +
  • Užitná plocha:  přízemí 80 m2 (krytá terasa), podkroví 20 m2,  celkem 100 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát na konci obce Černovír v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Pozemek je svažitý severním směrem a je využíván jako louka, Dům má obdélníkový půdorys, je řešen jako jednopodlažní s loftem v podkroví pod se pultovou zelenou střechou. Při pohledu z vesnice evokuje dům tradiční dům typický pro místo stavby. Sklon střechy

je 16,5 st. Na pozemku je samostatná stavba dílny a garáže k domu přiléhá na západní straně zastřešená terasa. Dům je umístěn podélně se severní hranicí pozemku, bude připojen na el.síť ze sloupku v severní části pozemku. Voda bude přivedena ze veřejného vodovodu případně i nové studny. Odpadní voda bude svedena do domovní čističky. Dešťová voda bude shromažďována v podzemní jímce a zahradní nádrži využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je od severu Obytný prostor je propojený s kuchyní, bude příjemně prosvětlený velkým jižním oknem s výhledem do svahu k lesu. U západní stěny je kuchyňská linka s lednicí. U jižního okna s výstupem na zahradu je jídelní stůl. V západní části domu je dětský pokoj a ložnice. V podkroví je nad kuchyní loftový prostor a u východního štítu pracovna. Prostředek je otevřený prostor do krovu.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné v kombinaci s opalovanými modřínovými obklady. Sokl bude obložen kamenem nebo keramikou. Okna budou mít dřevěné rámy v pastelové modrém odstínu. Jižní okno stíni velké posuvné okenice. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el.rohoží a přímotopů v podkroví a koupelně.