Malý domek s velkou terasou

04.10.2020
  • Místo stavby: Vítonice
  • Orientační náklady: svépomocí (20-30 tis/ m2) : 1,3-2 mil Kč, dodavatelsky od 2,5 mil + garáž, terasy, nábytek, zahrada
  • Užitná plocha: přízemí: 32 m2 (+veranda,dřevník), užitná plocha patra 32 m2, celkem 64 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála


Dům bude stát na okraji Vítonice v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Na mírně svažitém pozemku využívaném jako zahrada a sad roste tráva a několik vzrostlých stromů. Dům má obdélníkový půdorys 9,7 x 4,3 m, je řešen jako dvojpodlažní se sedlovou střechou. Na dům navazuje dílna s garáží, a krytým průchodem, terasy a stříšky u vstupu Sjezd z místní komunikace bude spojený se zpevněnou plochou pro stání dvou osobního automobilu.

Vstup do domu je od východu. Na zádveří navazuje wc a koupelna. Obytný prostor je propojený s kuchyní. Bude příjemně prosvětlený od jihovýchodu až jihozápadu. Vytápění bude pomocí akumulačního krbu. Velké jižní okno bude stíněno venkovními žaluziemi případně markýzou. Na východní straně bude kuchyně s jídelnou, u jižního okna relaxační kout, případně spaní pro návštěvy .

Z obývacího pokoje je výstup přímo na západní terasu. V patře budou 2 pokoje s možností rozdělení na 3 menší.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci akumulačního krbu a el.rohoží a sálavých panelů. Ohřev teplé vody bude do budoucna řešen FVpanely.