Moderní slamák u Nového Jičína

04.10.2020
  • Orientační náklady: 2,3-3,5 mil Kč svépomocí (20-30 tis./m2), od 4 mil. (dodavatelsky 35 tis/m2) + přípojky, nábytek, zahrada...
  • Užitná plocha: 1.NP - 93 m2, 2.NP - 20 m2, celkem 113 m2 + terasy a přesahy střech
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Na mírně svažitém pozemku využívaném jako zahrada a sad roste tráva a několik vzrostlých stromů součásti pozemku je stávající zděný dům. 

Novostavba má obdélníkový půdorys 14 x 8 m, je řešen jako jednopodlažní s pultovou střechou s extenzivní vegetační vrstvou. 

Vstup do domu je z východu krytý přesahem střechy. Může tam být lavice s posezením na zápraží a dřevo na topení. Na zádveří navazuje šatna. V severní a západní části domu jsou 3 pokoje s koupelnou. Pokoje využívají větší výšku krovu. Spaní pro návštěvy je na vyvýšeném patře.

Obytný prostor je propojený s kuchyní. Bude příjemně prosvětlený od jihovýchodu až jihozápadu. Velké okno bude stíněno přesahem terasy a venkovními žaluziemi. Z kuchyně vede posuvný HS portál na terasu. Na západní straně budou těžká akumulační kamna. Nad obytným prostorem je prostor otevřený až ke krovu.

Podlahy ve vstupu, a koupelně budou z cementové stěrky, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné v kombinaci s dřevěným obkladem. Sokl bude obložen kamennými pásky. Okna budou mít dřevohliníkové rámy šedé metalické barvě. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen, el.rohože v koupelně a kuchyni a sálavých el. panelů. Ohřev teplé vody bude fotovoltaickými panely a elektřinou