Moderní slaměný dům ve svahu

20.02.2023
  • Místo stavby: Mikulůvka
  • Orientační náklady: svépomocí (25-35 tis/ m2) : 4 - 6 mil. Kč, dodavatelsky od 5 mil
  • Užitná plocha: přízemí 89 m2 + podkroví/loft 30 m2, suterén 25m2 (vytápěná)+ 65 m2 (garáž/sklad,terasa) užitná plocha celkem 144 m2 (vytápěná)
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát na kraji obce Mikulůvka v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Pozemek je svažitý jižním směrem a je využíván jako sad se vzrostlými stromy a keři. 

Dům má obdélníkový půdorys, je řešen jako jednopodlažní s obytným podkrovím pod pultovou střechou a částečně do terénu zapuštěným suterénem. Sklon střechy je 17,9 st. S krytím extenzivní vegetační vrstvou a fotovoltaickými panely.

Dům je umístěn na místě, kde je terén už nahrubo upravený pro původně plánovanou stavbu. bude připojen na el.síť ze stávajícího sloupku v jižní části pozemku. Voda bude přivedena ze veřejného vodovodu po dohodě se sousedem pč.č. 829, případně i nové studny. Odpadní voda bude svedena do kořenové domovní čističky. Dešťová voda bude shromažďována v podzemní jímce a zahradní nádrži využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je od východu přes zastřešené zápraží. V suterénu je nevytápěná garáž a zahradní sklad s krytou terasou a ve středu dispozice schodiště a technická místnost. Obytný prostor je propojený s kuchyní, bude příjemně prosvětlený z jihu i západu. U severozápadní stěny je kuchyňská linka s lednicí a spíží pod schodištěm. Ve východní části domu jsou ložnice. Po schůdcích z kuchyně se vystoupí na loft, který bude využívány pracovna, přespání hostů...

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné. Venkovní fasáda je tvořená modřínovými obklady. Sokl bude obložen cihelnými pásky v tmavém hnědém odstínu. Okna budou mít krémové bílé dřevěné rámy. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el.rohoží a přímotopů v podkroví a koupelně.