Řadový pasivní slamák u Prahy

03.10.2020
  • Místo stavby: Praha - Satalice 
  • Orientační náklady: 3-4,5 mil Kč svépomocí (20-30 tis./m2), od 5,1 mil (dodavatelsky 35 tis/m2) + terasa, nábytek, zahrada...
  • Užitná plocha: 1.NP - 80 m2, 2.NP - 67 m2, celkem 147 m2 + terasa - 30 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála


Dům bude stát na místě stávajícího řadového domku určeného k demolici. Zachován bude pouze stávající zděný sklep s novým přístupem přes padací dveře. Pozemek za stavbou je využívaný jako zahrada , je rovinatý s drobnými stromy a keři. Dům má obdélníkový půdorys 10,6 x 9,2 m, je řešen jako jednopodlažní s obytným podkrovím pod sedlovou střechou. Na dům navazuje zastřešená terasa 3,3 x 9,2 m . 

Vstup do domu je od severu krytý přístřeškem. Na zádveří navazuje wc a garsonka s koupelnou. Prostor pod schody může být využitý jako spíž nebo komora. Obytný prostor je propojený s kuchyní a prosvětluje ho velké jižní okno výstupem na krytou terasu. Do patra se vystoupá po přímém schodišti. Z chodby jsou přístupné tři ložnice, technická místnost, šatna a koupelna. Nad schodišťovou halou bude pod hřebenem střechy. Úložný prostor v nejvyšším místě cca 130cm vysoký.

Venkovní terasa bude mít dřevěnou konstrukci a podlahu. Mezi nosné sloupky konstrukce budou připevněny truhlíky pro popínavky/byliny. Součástí terasy bude letní kuchyně s grilem.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné. Sokl bude obložen kamennými pásky nebo keramikou. Okna budou mít dřevěné olejované nebo lazurované rámy v přírodním světlém odstínu dřeva s bílými šambránami. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci krbových kamen, el.rohoží v koupelně a kuchyni a sálavými panely v pokojích. Ohřev teplé vody bude fotovoltaickými panely a elektřinou a výměníkem z krbu. Dům bude v pasivním standardu s větráním/ rekuperací