Moderní slaměný domek - Řícmanice

03.10.2020
  • Místo stavby: Řícmanice
  • Orientační náklady: 2-2,4 mil Kč svépomocí (18,5-25 tis./m2), od 3,3 mil (dodavatelsky 35 tis/m2)
  • Užitná plocha: 1.NP- 45,4 m2, 2.NP - 45,4 m2, celkem 90,8 m2 + terasa - 6,5+13,7 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála


Dům bude stát na okraji obce Řícmanice v rozptýlené zástavbě novostaveb rodinných a rekreačních domů. Bude postaven na půdorysu stávající chaty, která bude odstraněna. Dům má obdélníkový půdorys 6,5 x 9 m, je řešen jako jednopodlažní s obytným podkrovím pod pultovou střechou s extenzivní vegetační vrstvou. Na dům navazuje zastřešená terasa a vstup. 

Vstup do domu je od východu krytý přístřeškem s lavicí k posezení na zápraží. Na zádveří navazuje koupelna s wc a schodiště do patra. Prostor pod schody může být využitý jako spíž nebo komora. Obytný prostor je propojený s kuchyní a prosvětluje ho velké okno na sever a západní s výstupem na krytou terasu. Dominantou obytného prostoru jsou těžká akumulační kamna. Za kamny je kout s vyvýšeným ležením s úložným prostorem a knihovnou a policemi podél stěn. V jižní části domu, prakticky už podzemí je koupelna s wc a technická místnost.

Do patra se vystoupá po kruhovém schodišti s velkým oknem na jih, které částečně prosvětlí i vstup dole. Nad schodištěm je malá úložná komora. Z haly, kde může být i malá pracovna je vstup do pokojů a na wc. Dětský pokoj je navržený na celou délku domu s velkým jižním oknem přes které se dá vyjít na terasu ve svahu před domem. Pokoje využívají větší výšku krovu, spaní tak může být i na vyvýšeném patře. Velký dětský pokoj je možné rozdělir příčkou na dva menší - v okně uprostřed bude pro tento účel připravený sloupek. Ložnice rodičů je v severní části půdorysu.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné olejované rámy s bílými šambránami. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci akumulačních kamen, el.rohoží v koupelně a kuchyni a sálavými panely v pokojích. Ohřev teplé vody bude solárními panely.