Rodinný dům v Jasenné

07.07.2021
  • Místo stavby: Jasenná
  • Orientační náklady na dům : 4,6 - 6,5 mil. Kč (svépomocí 25-35 tis./m2), od 7 mil. Kč (dodavatelsky 40 tis/m2) + příslušenství
  • Užitná plocha: užitná celkem přízemí 146 m2, užitná plocha podkroví 37 m2, 28+6,4 m2 (pergola a terasy)
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát na okraji obce Jasenná v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Rovinatý pozemek byl využíván k zemědělství. Dům má obdélníkový půdorys, je řešen jako jednopodlažní, částečně s obytným podkrovím pod sedlovou střechou. Část domu se vstupem má plochou střechu s extenzivní vegetační vrstvou. Na jihu k domu patří dílna zastřešená plochou střechou a podél severní fasády krytá venkovní terasa. Na pozemku bude umístěn zahradní domek, využitelný i jako zázemí pro stavbu.

Vnější podoba domu vychází z tradičních vesnických domů typických pro daný kraj. Sklon střechy je 38 st., Hřeben je kolmý k cestě. Toto řešení hlavní a vedlejších staveb bylo zvolené s ohledem na to, aby při poměrně velkém stavebním objemu byla dominantní hmota samotného domu (i svojí světlou omítkou). Stavby příslušenství - (vstupní veranda, garáž a terasy) s dřevěnými obklady a zelenými střechami pak mají spíše zjemňovat měřítko a splývat se zahradou.

K domu bude sjezd z místní komunikace navazující na točnu. Dům bude připojen na el.síť.. Voda bude přivedena z veřejného vodovodního řadu v cestě. Odpadní voda bude svedena do veřejné kanalizace. Dešťová voda bude shromažďována v zahradní nádrži a využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je z jihu. Od vstupu na východ je pracovna s koupelnou a mlynářské schodiště do podkroví. Směrem na západ je obytný prostor propojený s kuchyní, který je otevřená až ke hřebeni střechy. U severní stěny je kuchyňská linka s navazující spíží. Z obývacího pokoje je výstup jak na jižní soukromý dvorek, tak na severní zastřešenou terasu. Nad jižní terasou je dřevěný rám na který mohou být v létě nataženo stínící plátno, nebo se může nechat porůst popínavými rostlinami. Severní terasa je zastřešená sklem nebo polykarbonátem.

Za obývacím pokojem jsou dětské pokoje, ložnice a šatna. V podkroví na východě je pracovna/pokoj pro návštěvy a na západě nad dětskými pokoji lof/herna.

Nosná konstrukce domu bude z vápenopískových cihel s vnější tepelnou izolací. Stropy budou dřevěné trámové. Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby,

ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné případně silikonové. Sokl bude obložen kamenem nebo keramikou. Okna budou mít dřevěné rámy v olivovém zeleném odstínu. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o tepelném čerpadle a podlahovém vytápění v kombinaci s těžkými akumulačními kamny. Zpevněné plochy kolem domu budou z kamenné dlažby / terasových palubek nebo s mlatovým povrchem

.