Slamák v meandru Ploučnice

20.02.2023
  • Místo stavby: Českolipsko
  • Užitná plocha:  přízemí 187 m2, užitná plocha podkroví 80 m2, užitná plocha celkem 267 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát  v meandru řeky Ploučnice v rozptýlené zástavbě rodinných a zemědělských staveb. Pozemek je rovinatý se vzrostlými stromy a keři, a je využívan jako louka. Ve střední části pozemku je plocha v UP vymezená pro stavbu rodinné rekreace na místě stávajícího zemědělského objektu a přilehlého okolí.

Dům má obdélníkový půdorys, je řešen jako jednopodlažní s obytným podkrovím pod se sedlovou střechou. Vnější podoba domu vychází z tradičních venkovských domů typických pro místo stavby a požadavků CHKO.. Sklon střechy je 33,4 st. Na pozemku západně od hlavního domu je samostatná hospodářská stavba na zařízení údržbu pozemků a keramickou dílnu.. Dům bude připojen na el.síť ze sloupku v jižní části pozemku. Voda bude přivedena z nové studny Odpadní vody budou čištěny vertikální kořenovou čističkou. Dešťová voda bude vsakována, popřípadě shromažďována v podzemní jímce nebo zahradní nádrži využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je od jihu. Navazuje na něj šatna a technická místnost. Obytný prostor je propojený s kuchyní s dominantními kamny uprostřed. U východního štítu je kuchyňská linka, jídelní stůl a výstup na severní terasu. Ve severní části domu jsou dětské pokoje a koupelna. Na jihozápadě západě ložnice rodičů. V podkroví je uprostřed otevřený loftový prostor a u štítů pokoje/půdy oddělené příčkou, případně ponechané bez oddělení.

Střecha bude krytá dřevěným šindelem. Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné v kombinaci s modřínovými obklady. Okna budou mít dřevěné rámy. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. Sokl bude obložen kamenem

K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých akumulačních kamen a tepelného čerpadla s teplovodními rozvody v podlaze.