Slaměný dům v Bílsku na Hané

03.10.2020
  • Místo stavby: Bílsko na Hané
  • Orientační náklady: 2,7 - 4,2 mil Kč (svépomocí 20-30 tis./m2), 4 - 5,5 (dodavatelsky 30-40 tis/m2) + interiér, zahrada, přípojky atd.
  • Užitná plocha: přízemí 87,7 m2 + 30 m2 (pergola a terasy),  podkroví 50,7 m2, užitná plocha celkem 138,4 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála


Dům bude stát na okraji obce Bílsko v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Na rovinatém pozemku nejsou žádné vzrostlé stromy, byl využívaný jako pole. Dům má půdorys tvaru L, je řešen jako jednopodlažní s obytným podkrovím pod sedlovou střechou. Část domu vybíhající do zahrady má pultovou střechu s extenzivní vegetační vrstvou. Vnější podoba domu vychází z tradičních vesnických domů. Sklon střechy je 45 st. Zpevněné plochy kolem domu mohou být z kamenné dlažby nebo s mlatovým povrchem.

Vstup do domu je od východu. Na zádveří navazuje koupelna a wc. Pod výstupním ramenem schodiště je malá spíž/komora. Od vstupu na jih je kuchyně s ostrůvkem a jídelnou. Místnost bude příjemně prosvětlená celý den. Jižními dveřmi se jde ven na zahradu k zeleninovým a bylinkovým záhonkům. Obývací pokoj se sálavými akumulačními kamny na dřevo je těžištěm domu. Dvojkřídlé dveře vedou na zpevněnou terasu. Za obývákem je ložnice s pracovním koutem, sedícím parapetem na jižním okně a výhledem na zahradu směrem na západ.

V patře je u východního štítu větší pokoj. Rozšířená chodba může být využitá jako pracovna. Za koupelnou je "kajuta" s dvojlůžkem pro přespání návštěv a komora naproti. Pokoj u západního štítu může být rozdělený na dva menší policemi s posuvným dřevěným panelem

Základ je uvažovaný na žb pasech s izolací v ploše pěnosklem, v případě vyššího radonu nebo nižší únosnosti zeminy je možné dům založit na klasické žb desce. Nosnou konstrukci domu tvoří fošínkový skelet vyplněný slaměnými balíky. Střecha je vynesena vrcholovou vaznicí podepřenou sloupky. Stropy budou dřevěné trámové. Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné případně difuzně otevřené silikátové na dřevovláknité desce. Sokl bude obložen kamenem nebo keramikou. Okna budou mít dřevěné rámy natřené barevnou lazurou nebo krycí barvou. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen na dřevo, podlahového el. topení v koupelnách a sálavých el. panelů ve vzdálenějších pokojích.