Slaměný dům v Mikulůvce

24.02.2023
  • Místo stavby: Mikulůvka
  • Orientační náklady: svépomocí (25-35 tis/ m2) : 2,8 - 4 mil. Kč, dodavatelsky od 4 mil 
  • Užitná plocha: přízemí 65 m2 + 16,8 m2 (krytá terasa), užitná plocha podkroví 48 m2,  celkem 113 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát v obci Mikulůvka v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Pozemek je svažitý severním směrem a je využíván jako sad se vzrostlými stromy a keři. Stávající dům bude odstraněn. Dům má obdélníkový půdorys, je řešen jako jednopodlažní s obytným podkrovím pod se sedlovou střechou. Vnější podoba domu vychází z tradičních venkovských domů typických pro místo stavby. Sklon střechy je 45 st. Na rodinný dům navazuje kryté parkovací stání. Na pozemku je samostatná stavba dílny a garáže. Dům je umístěn štítem podél jižní hranice pozemku, bude připojen na el.síť ze sloupku ve východní části pozemku. Voda bude přivedena ze veřejného vodovodu případně nové studny. Odpadní voda bude svedena do domovní čističky. Dešťová voda bude shromažďována v podzemní jímce a zahradní nádrži využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě .

Vstup do domu je od západu přes zastřešené zápraží. Obytný prostor je propojený s kuchyní, bude příjemně prosvětlený z východu i západu. U východní stěny je kuchyňská linka s lednicí a spiží pod schodištěm. U východního okna s výstupem na zahradu je jídelní stůl. V jižní části domu je ložnice a koupelna. V podkroví jsou naproti schodům a u jižního štítu dětské pokoje straně otevřený loftový prostor využitelný jako pracovna, herna nebo pokoj pro návštěvy

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné v kombinaci s modřínovými obkjlady. Sokl bude obložen kamenem nebo keramikou. Okna budou mít dřevěné rámy. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el.rohoží a přímotopů v podkroví a koupelně.