Slaměný dům v Rožnově

21.02.2023
  • Místo stavby: Rožnov
  • Orientační náklady: svépomocí (25-35 tis/ m2) : 3,6 - 5 mil. Kč, dodavatelsky od 5 mil.
  • Užitná plocha: přízemí 83 m2, podkroví 61 m2, celkem 144 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát na okraji Rožnova - Horní Paseky v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Pozemek je svažitý východním směrem a je využíván jako louka se vzrostlými stromy a keři v západní části. Dům má obdélníkový půdorys se vstupní verandou, je řešen jako jednopodlažní s obytným podkrovím pod se sedlovou střechou. Vnější podoba domu vychází z tradičních venkovských domů typických pro místo stavby. Sklon střechy je 45 st. Na pozemku je samostatná stavba dílny a garáže. Dům bude připojen na el.síť ze sloupku v jižní části pozemku. Voda bude přivedena z nové studny a veřejného vodovodu. Odpadní voda bude svedena do domovní kořenové čističky. Dešťová voda bude shromažďována v podzemní jímce a zahradní nádrži využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je od západu přes zastřešené zápraží. Na zádveří navazuje technická místnost. Obytný prostor je propojený s kuchyní. U západní stěny je východ na terasu za domem a kuchyňská linka s lednicí, spiž je pod schodištěm. V severní části domu je pracovna a koupelna. V podkroví jsou tři pokoje malá koupelna. 

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné v kombinaci s modřínovými obklady. Sokl bude obložen kamenem nebo keramikou. Okna budou mít dřevěné rámy v olivově zeleném odstínu. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. Dům bude mít rekuperaci. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el.rohoží a přímotopů v podkroví a koupelně.