Slaměný dům v Tečovicích

05.07.2018
  • Místo stavby: Tečovice
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 2,5 mil Kč, stavba na klíč od 4,8 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 89 m2, podkroví - 55 m2 nad 1,3 m výšky, celkem 115 m2, přístavek 33,2 m2, altán 13,4 m2
  • Zastavěná plocha: dům 107 m2, přístavek 53,4 m2
  • Předpokládaná lhůta výstavby: 2 roky, 3q/2019-3q/2021
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála, spolupráce: Ing. Arch. Petr Mikulášek

Dům bude stát na západním okraji obce Tečovice v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Pozemek je mírně svažitý východním směrem. Pozemek je nyní využívaný jako orná půda. Dům má obdélníkový půdorys 14,7 x 7,5 m, je řešen jako jednopodlažní s obytným podkrovím se sedlovou střechou sklonu 45°. Naproti domu podél jižní hranice pozemku bude stát jednopodlažní hospodářský domek obdélníkového půdorysu 16,7 x 3,2 m ve kterém bude pracovna, dílna, sauna, malá koupelna s wc a do zahrady otevřený altán s venkovní kuchyní. Přístavek bude zastřešený pultovou střechou s extenzivní zelení a sklonem 3°. Mezi rodinným domem a přístavkem je dvorek s dřevěnou terasou před velkým oknem z obývacího pokoje.

Parkování bude zajištěno pro dva osobní automobily na obecním pozemku p.č. 1814/1 podél cesty vzdáleno vzdušnou čarou 12m od domu. Hlavní přístupová cesta bude po pěšině ve svahu jen pro pěší. Příjezd na pozemek je možný ze západní strany pozemku po polní cestě přes zahradu. Zpevněné plochy budou mít dlážděný nebo mlatový povrch. Elektřina bude přivedena ze sloupu el.vedení umístěného 50 m západně od domu. 
Voda bude přivedena z obecního vodovodu. Odpadní voda bude odváděna do obecní kanalizace a dešťová voda bude shromažďována v jezírku na zahradě a využita na pozemku stavebníka pro zálivku zahrady.

Vstup do domu je z jižní strany. Přes předsíň se dostaneme do haly, která je propojena s obývacím pokojem a kuchyní. Z haly je přístupná ložnice, pokoj/pracovna, koupelna a wc. Z obývacího pokoje je možný vstup na venkovní dřevěnou terasu. Z obývacího pokoje vedou schody kolem kamen do druhého patra, které je možné dispozičně rozdělit ve čtyřech variantách dle studie.

Dům bude postaven na betonových základových pasech, konstrukce domu bude tvořena systémem CLT panelů, izolace bude v roštu zaklopeném dřevovláknitými deskami. Venkovní fasáda bude z modřínových palubek, vnitřní stěny budou dřevěné pohledové. Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách, wc a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy.
Okna na západní straně budou opatřeny venkovními žaluziemi a jižní okno bude stíněno posuvnou okenicí. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. Vytápění bude zajištěno akumulačními kamny, s možností dotápět podkroví hypokaustem.. Kamna budou kombinována s elektrickými sálavými panely/přímotopy v koupelnách a pokojích. Ohřev teplé vody bude el. bojlerem 200l s možným napojením na teplovodní výměník z kamen nebo do budoucna na solární panely.