Tradiční slamák u Bojkovic

20.02.2023
  • Místo stavby: Přečkovice
  • Orientační náklady: svépomocí (25-40 tis/ m2) : 2,5 - 4,5 mil. Kč, dodavatelsky od 4,5 mil. 
  • Užitná plocha: přízemí 84 m2,  podkroví 30 m2, celkem 114 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála

Dům bude stát na kraji obce Přečkovice v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Pozemek je svažitý západním směrem a je využíván jako sad a louka se vzrostlými stromy. V horní části pozemku je umístěn obytný mobilheim.

Dům má obdélníkový půdorys, je řešen jako jednopodlažní s obytným podkrovím pod se sedlovou střechou. Vnější podoba domu vychází z tradičních venkovských domů typických pro místo stavby. Sklon střechy je 36 st. K domu přiléhá stavba sauny a zastřešené terasy Na pozemku je samostatná stavba skladu a garáže. Dům je umístěn hřebenem podél vrstevnic pozemku, bude připojen na el.síť ze sloupku v JZ části pozemku. Voda bude přivedena ze veřejného vodovodu případně nové studny. V domě bude kompostovací záchod, šedá odpadní voda bude svedena do domovní čističky. Dešťová voda bude shromažďována v podzemní jímce a zahradní nádrži využita na pozemku stavebníka pro zálivku na zahradě.

Vstup do domu je od západu. Obytný prostor je propojený s kuchyní. U východní stěny je kuchyňská linka, jídelní stůl a výstup na terasu. U západního okna je posezení. Ve jižní části domu jsou dětské pokoje. Na severu ložnice a koupelna. V podkroví je uprostřed otevřený loftový prostor, půda, a pracovna u jižního štítu.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné v kombinaci s modřínovými obklady. Okna budou mít dřevěné rámy. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých kamen a el.rohoží a přímotopů v podkroví a koupelně.