Tradiční slamák v Bílých Karpatech

04.10.2020
  • Místo stavby: Moravské Lieskové - SK
  • Orientační náklady: 78 - 120 tis. euro mil Kč svépomocí (750-1150 euro/m2), od 1150 tis.euro. (dodavatelsky 1300 tis. euro/m2) + přípojky, nábytek, zahrada...
  • Užitná plocha: celková užitná plocha dům 102,5 + 13 m2 zastřešená veranda, užitná plocha 1.np 81m2, užitná plocha podkroví 21,5 m2
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála


Dům bude stát na okraji Moravské Lieskové v rozptýlené zástavbě rodinných domů. Na svažitém pozemku využívaném jako sad roste tráva a několik vzrostlých stromů. Objemové i materiálové řešení domu vychází z tradiční lidové architektury Bilých Karpat, má obdélníkový půdorys 12,9 x 7,8 m, je řešen jako jednopodlažní s podkrovím pod sedlovou střechou s keramickou krytinou. K domu na západě přiléhá krytá veranda. K domu povede sjezd z místní komunikace spojený s rozšířenou zpevněnou plochou pro stání dvou osobních automobilů. 

Vstup do domu je ze západu krytý přesahem střechy. Může tam být lavice s posezením na zápraží a dřevo na topení. Na zádveří navazuje šatna a wc. V severní části domu jsou 3 pokoje s koupelnou. Nad vstupem a kuchyní bude půda a nad pokoji půda/loft pro přespání hostů apod. Obytný prostor je propojený s kuchyní. Bude příjemně prosvětlený od jihu až jihozápadu. Velké okno bude stíněno přesahem střechy. Na jižní fasádě bude dřevěný rošt pro popínavé rostliny. Z obývacího pokoje je výstup přímo na zastřešenou terasu. V koupelně bude separační wc. Nad obytným prostorem je prostor otevřený až ke krovu.

Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy v přirozeném odstínu dřeva, nebo výrazné světlé barvy. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. K vytápění se uvažuje o kombinaci sálavých akumulačních kamen a elektrických sálavých panelů případně el.rohoží v koupelně. Ohřev teplé vody bude kombinací elektřiny s absorbérem z kamen do budoucna případně i fotovoltaickými panely.