Tradiční slamák ve Velké Bystřici

05.07.2018
  • Místo stavby: Velká Bystřice
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 2,7 mil Kč, stavba na klíč od 5,5 mil Kč  (+ příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 68 m2, 2.NP - 67,3 m2, celkem 135,3 m2, zahradní domek se skleníkem 14,1 m2, terasa+veranda 34 m2
  • Zastavěná plocha: dům 86,4 m2, zahradní domek se skleníkem 19,6 m2
  • Předpokládaná lhůta výstavby: 2 roky, 10/2018-10/2020
  • Autor architektonické studie: Ing. Arch. Radek Hála, spolupráce: Ing. Arch. Petr Mikulášek

Dům je situován severovýchodně od centra města Velká Bystřice nedaleko vlakového nádraží. Je samostatně stojící se zahradou, která severo-západní stranou sousedí se železnicí. Pozemek je mírně svažitý severo-západním směrem k řece Bystřici a dům je natočený kolmo na uliční zástavbu i vrstevnice. Na pozemku roste tráva, vzrostlé stromy a náletové dřeviny. Dům má obdélníkový půdorys 12,9 x 6,65 m, je řešen jako dvojpodlažní s valbovou střechou se sklonem 30° a jeho kratší stěna lícuje s ulicí. V západním rohu parcely 995 je zahradní domek obdélníkového půdorysu 5,6 x 3,3 m, jehož součástí je i malý skleník. Jednu nosnou zeď zahradního domku tvoří původní kamenná zeď původní stodoly. Zahradní domek je zastřešený plochou střechou s extenzivní zelení s mírným sklonem 3%. Mezi rodinným domem a zahradním domkem je zastřešená terasa s letní kuchyní, jejíž střecha propojuje oba objekty.

Podél severní stěny domu je vjezd na pozemek a parkovací stání pro jeden osobní automobil. Od jižní domu je vstup na pozemek brankou v původní uliční zdi, za kterou jsou umístěné stávající objekty sklepa a zahradního skladu. Zpevněné plochy budou mít dlážděný nebo mlatový povrch. Voda bude přivedena původní přípojkou z vodovodu v ulici. Elektřina bude přivedena ze sloupu el.vedení umístěného na protější straně ulice.Odpadní voda bude odváděna do obecní kanalizace a dešťová voda bude shromažďována v akumulační nádrži na dvorku a využita na pozemku stavebníka pro zálivku zahrady.

Vstup do domu je z jiho-západní strany. Přes předsíň se dostaneme do chodby, ze které je přístupný obývací pokoj s kuchyní, pracovna, koupelna s wc, technická místnost a vedou odtud schody do patra. Obývací pokoj je spojený s kuchyní, v severním rohu kuchyně se nachází spíž. Z obývacího pokoje výstup na krytou verandu přiléhající ze severo-západní strany k domu, která pokračuje terasou s letní kuchyní. Po schodech se dostaneme do chodby odkud je přístupná ložnice, tři pokoje a koupelna s wc.

Dům bude postaven na betonových základových pasech a konstrukci domu bude tvořit dřevěný skelet vyplněný slaměnými balíky. Vnitřní omítky budou hliněné a venkovní vápenné nebo stabilizované hliněné. Podlahy ve vstupu, kuchyni, koupelnách, wc a kolem kamen budou z keramické dlažby, ostatní z dřevěných palubek. Sokl bude obložen kamenem. Okna budou mít dřevěné rámy. Okna na jiho-západní straně mohou být opatřena venkovními okenicemi. Pro povrchovou úpravu dřeva budou použity přírodní vosky a oleje. Vytápění bude zajištěno akumulačními kamny, které díky hypokaustu vytopí i pokoje v patře. Kamna budou kombinována se sálavými panely / el.přímotopy v koupelnách a pokojích vzdálenějších od kamen. Ohřev teplé vody bude el. bojlerem 200l s možným napojením na teplovodní výměník z kamen ev. fotovoltaický systém.